Pułapki na szkodniki drzewek owocowych
Owocówka śliwkóweczka - jak sobie poradzić?
Jaki jest najgroźniejszy szkodnik, z którym zmagać się muszą uprawiający śliwki i inne owoce? Bez wątpienia jest nim owocówka śliwkóweczka, która równie chętnie atakuje morele, wiśnie i czereśnie. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, czym pryskać posiadane drzewka owocowe, aby uchronić je przed tym niebezpiecznym szkodnikiem. Czy jest jakieś szczególnie polecane rozwiązanie tego problemu? Warto się na ten temat nieco więcej dowiedzieć, aby móc ocalić swoje uprawy.
Podstawowe informacje o szkodniku
Przed rozpoczęciem analizowania metod walki z tym szkodnikiem w pierwszej kolejności trzeba go nieco lepiej poznać i dowiedzieć się na jego temat choćby podstawowych informacji. W końcu poznanie swojego wroga jest najlepszą metodą na jego pokonanie.
Jak zatem wygląda ten szkodnik? W dorosłej postaci jest to niewielkich rozmiarów motyl, którego rozpiętość skrzydeł osiąga maksymalnie 14 mm. Wydawać by się mogło, że jest to zupełnie nieszkodliwy owad, lecz pozory mylą. Problem tkwi w tym, że gąsienica, z której motyl powstaje, żeruje w owocach, doprowadzając je do zniszczenia. Gąsienice drążą wewnątrz owoców korytarze oraz zanieczyszczają je ciemnymi odchodami. Tego rodzaju szkodniki drzew owocowych doprowadzają do ruiny nie tylko same owoce, lecz także ich zawiązki, co powoduje ogromne straty finansowe dla hodowców.
Owocówka śliwkóweczka zwalczanie
Jak więc doskonale widać, owad ten stanowi ogromne zagrożenie dla opłacalności upraw owoców. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak pozbyć się tego zagrożenia, a także jak nie dopuścić, aby gąsienice pojawiły się w owocach. Co można w takiej sytuacji zrobić?
Podstawowym i polecanym na początek rozwiązaniem jest zbieranie wszystkich uszkodzonych owoców i niszczenie ich, a także oklejanie pnia drzewka opaskami lepowymi. Jest to bardzo dobry sposób na to, aby skutecznie ograniczyć liczbę występujących na drzewkach szkodników. Opaski powinno się montować dwa razy w roku, najlepiej w maju oraz w sierpniu. Na jakiej wysokości pieńka powinny one być umieszczone? Zalecane jest, aby znajdowały się na wysokości około 40-50 cm. Z jakiego powodu jest to dobre rozwiązanie? Jak się okazuje, gąsienice na drzewko dostawać się mogą z gleby, wędrując wzdłuż pieńka i kieruje się prosto do owoców. Jeśli jednak na drzewku znajdować się będzie opaska, powstrzyma nieproszonych intruzów przed dalszą podróżą do owoców.
Opryski na owocówkę śliwkóweczkę
Oczywiście opaska na drzewko to nie jedyna broń przeciwko temu szkodnikowi. Inną bardzo często stosowaną metodą walki z nimi jest stosowanie oprysku drzewka. Jest to rozwiązanie najskuteczniejsze, lecz jednocześnie najtrudniejsze do zrealizowania. Przede wszystkim na uwadze należy mieć to, że nie może być zbyt intensywnie wykorzystywane z uwagi na szkodliwość dla środowiska, lecz także samego drzewka. Co więcej, oprysk jest skuteczny tylko w sytuacji, gdy ma aktualnie miejsce intensywne latanie motyli i składanie jaj. Dokładne wyznaczenie terminu oprysku jest więc bardzo trudne. Pomocne w tym jednak będą pułapki feromonowe.
Pułapka feromonowa na śliwkóweczkę i jabłkóweczkę to doskonała metoda, aby precyzyjnie wyznaczyć najlepszy moment na oprysk drzewek. Po ich zawieszeniu obserwuje się, czy pojawiają się na nich motyle. Najlepszym momentem na opryskanie drzewek jest czas na 3 tygodnie przed rozpoczęciem intensywnych lotów motyli.
Czym pryskać drzewka owocowe, aby skutecznie pozbyć się tego szkodnika? Na rynku dostępna jest naprawdę ogromna oferta najróżniejszych środków, które będą w stanie usunąć to zagrożenie. Pamiętać jednak trzeba o tym, aby żadnego ze środków nie stosować zbyt intensywnie, ponieważ może to zaszkodzić drzewku i jego owocom. Maksymalna zalecane przez producenta i specjalistów dawka przeciętnego środka to zaledwie 2 gramy na 9 litrów wody. Większe stężenie może stanowić ogromne zagrożenie dla upraw.