Arkusze kleiste na mączliki, wciornastki, mszyce

Przejdź do treści

Arkusze kleiste na mączliki, wciornastki, mszyce

Zwalczanie szkodników warzyw i owoców
Odpowiednio pielęgnowane rośliny odwdzięczą się ładnym kolorem, zapachem, a owoce i warzywa przepysznym smakiem. Podlewanie, usuwanie chwastów to główne zabiegi pielęgnacyjne, niestety mimo wszelkich starań, na roślinach mogą pojawić się niechciane szkodniki, które je niszczą. Do takich nieporządanych owadów należą m.in. mszyce i mączliki. Należy je prawidłowo rozpoznać, a następnie skutecznie zlikwidować za pomocą odpowiednich środków. Jak zwalczyć mszyce ?

Czym są mszyce i mączliki oraz jak niszczą rośliny?
Oba gatunki charakteryzują się małymi rozmiarami, od 2-5mm. Są szkodnikami, które żerują na roślinach uprawnych i kwiatach. Można je zaobserwować w ogródkach warzywnych, na balkonach oraz  w szklarniach.

Mszyce są najbardziej rozpowszechnionymi owadami i żerują praktycznie na wszystkich gatunkach roślin. Posiadają miękkie ciało ze szpiczastym ogonkiem, który po dwóch stronach ma charakterystyczne "rurki". Są to syfony, które służą szkodnikom do porozumiewania się z innymi owadami. W sytuacji zagrożenia emitują feromony informując o niebezpieczeństwie. Mszyce żyjące w Polsce są przezroczyste, białe, kremowe, żółte, zielone oraz czarne.  
Osiadają na młodych, soczystych roślinach i za pomocą specyficznego aparatu gębowego uszkadzają je. W wyniku żerowania mszyc następuje ogólne osłabienie lub nawet całkowite zahamowanie wzrostu rośliny.

Mączliki to białe owady, które atakują kwiaty i pomidory rosnące np. w szklarniach. Ich ciało pokryte jest mączystą wydzieliną woskową. Zarówno dorosłe osobniki jak i larwy osiadają na dolnej części liści, i tam żerują. Do najczęściej atakowanych roślin należą fuksje, chryzantemy, gerbery oraz paprocie. Dorosłe osobniki wysysają sok z rośliny co sprawia, że staje się ona żółta i zaczyna marszczyć. Dalsze żerowanie może doprowadzić do obumierania całej rośliny. Obecność mączlików może również świadczyć o porażeniu rośliny grzybami pleśniowymi.

Sposoby zwalczania szkodników
Warto zadać sobie pytanie jak skutecznie zwalczyć mszyce?  Należy przede wszystkim  niezwłocznie przystąpić się do działania, aby inwazja owadów nie zaatakowała wszystkich roślin znajdujących się w uprawie. Można zastosować domowe sposoby, które w przypadku niewielkiej liczby szkodników pozwolą na szybkie rozprawienie się z wrogiem, bez użycia środków chemicznych. Kolejnym dobrym sposobem będzie  sadzenie roślin, których zapach odstraszy niepożadanych gości np. lawendę czy cząber. Nieinwazyjnym sposobem walki z niechcianymi owadami jest zwyczajne mechaniczne strzepywanie ich za pomocą rękawiczki. Przyczyni się to do zahamowania ich rozmnażania. Warto także zaopatrzyć się w wywar z cebuli, czosnek lub ocet i zastosować ekologiczne opryski. Znanymi i efektywnymi sposobami na mszyce są roztwory z mleka, sody albo szarego mydła. Naturalnymi wrogami mszyc są złotooki i biedronki.

Kiedy jednak domowe sposoby zawodzą należy posłużyć się specjalistycznymi metodami, które pomogą wygrać walkę ze szkodnikami. W pierwszej kolejności należy skorzystać ze środków niechemicznych, które nie zaszkodzą pożytecznym owadom. Doskonałym środkiem, który pomoże kontrolować oraz wpłynie na znaczne zmniejszenie liczby szkodników są tablice lepowe. Są powszechnie stosowane w szklarniach, w uprawach roślin ozdobnych, owoców i warzyw. Spełniają także swoje zadanie na polach uprawnych i w sadach. Do najpopularniejszych należą żółte tablice lepowe, które skutecznie zwalczają mączliki i mszyce.  Poza masowym odławianiem niechcianych owadów tablice informują o ewentualnej konieczności użycia oprysków. Dzieje się tak, gdy na powierzchni lepnej pojawia się bardzo duża liczba owadów szkodliwych dla monitorowanych upraw.

W ofercie producentów jest duży wybór środków chemicznych. Wybór odpowiedniego preparatu jest bardzo ważny, należy wybierać specyfiki o najmniejszej szkodliwości dla środowiska.  Aby nie zaszkodzić warzywom i owocom i nie doprowadzić do ich oparzeń należy postępować zawsze zgodnie z zaleceniami producenta preparatu. Wykonując zabiegi z użyciem środków chemicznych należy pamiętać o stosowaniu niezbędnych środków ochrony osobistej.  Bardzo ważne jest przestrzeganie  okresów karencji zawartych w etykiecie.
KONTAKT
Pesteko

+48 668723881
jaroslaw@pesteko.pl

 
© 2020 Obalerobale.pl  All Rights Reserved.
Wróć do spisu treści