Pułapka na żywiaka chlebowca

Przejdź do treści

Pułapka na żywiaka chlebowca

PUŁAPKA NA ŻYWIAKA CHLEBOWCA

 
Fotoluminescencyjna pułapka L-trap  służy do odławiania latających chrząszczy z rodziny skórnikowatych, kołatkowatych, łyszczynkowatych i ryjkowcowatych takich jak: żywiak chlebowiec, wołek ryżowy, trojszyk gryzący, skórnik słoniniec, mrzyk muzealny, mrzyk dziewannowiec, szubak Smirnova.


Zastosowanie dodatkowego aktywatora LED - SOLARIS umożliwia skuteczny monitoring chrząszczy również w miejscach bez dostępu do światła dziennego.
Nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych i jest przyjazny dla środowiska naturalnego !



Żywiak chlebowiec - szkodnik produktów spożywczych i nie tylko
Przeglądając szkodniki artykułów spożywczych w pierwszym odruchu wskazujemy na mole kuchenne. Okazuje się jednak, że równie często magazynowana żywność pada ofiarą drobnego brązowego chrząszcza, którym jest żywiak chlebowiec należący do rodziny kołatkowatych. Inwazja żywiaka (Stegobium paniceum) niesie spustoszenie w niejednej spiżarni. Jak zatem sprawdzić, że to właśnie ten szkodnik "gości" w naszej kuchni i  jak się  go pozbyć ?

Charakterystyka owada
Małe brązowe chrząszcze w kuchni - to jednoznaczny sygnał o inwazji żywiaka chlebowca. Dorosły osobnik osiąga długość do 5 mm i posiada brązową barwę. Szkodliwe są białe larwy żywiaka, które charakteryzują się zagięciem w literkę C, oraz drobnymi żółtymi włoskami. To właśnie  larwy nieustannie żerują w płatkach kukurydzianych, ryżu, pieczywie, ziołach. Największą aktywność chrząszcze żywiaka wykazują po zmroku.

Owad najlepiej rozwija się w warunkach optymalnych dla ludzi. Zdolność do rozmnażania uwarunkowana jest panującą w pomieszczeniu temperaturą i wilgotnością. Temperatura 20 - 23 C oraz umiarkowana wilgotność powietrza stanowią idealne warunki dla wzrostu żywiaka. W sprzyjających warunkach samica żywiaka może złożyć kilkadziesiąt  jaj.
Żywiaki preferują spokojny tryb życia. Unikają ekspozycji poza swoimi kryjówkami i preferują ciemne miejsca. Posiadają skrzydła, które służą im przede wszystkim do przemieszczania na większe odległości lub do ucieczki z miejsca zagrożenia. Z powodu leniwego usposobienia niezawuważone, mogą rozwijać się przez wiele dni.
Samice składają jaja blisko łatwo dostępnego źródła pożywienia dla larw. Owady z dużą łatwością przedostają się do opakowań zawierających sypkie produkty takie jak mąka czy ryż. Silne żuwaczki i dobry węch sprawiają, że szkodniki te bez problemu przegryzą nawet foliowe woreczki z żywnością.


Szkodliwość żywiaka
Owady sieją spustoszenie w przechowywanej żywności. Larwy są wyjątkowo żarłoczne. Inwazja owada oznacza często konieczność wyrzucenia całości żywności, która została zanieczyszczona m.in. odchodami larw. Żywiak jest także skrajnie niebezpiecznym szkodnikiem w archiwach i muzeach. Larwy wgryzają się w blok książki powodując liczne głebokie perforacje. Niekontrolowany spowoduje ogromne spustoszenia w składach ksiąg i bibliotekach.

Zwalczanie żywiaka
Chrząszcze w wiosenne i letnie dni przedostają się do wnętrz przez otwarte okna, lub zostają przewleczone z porażoną żywnością. W każdym przypadku należy reagować, aby nie dopuścić do zwiększenia populacji żywiaka. Samodzielne pozbycie się owada z domu jest niezwykle trudne dlatego zdecydowanie lepiej  zapobiegać montując w oknach i drzwiach moskitiery, które stanowią barierę fizyczną dla szkodnika. Dostępne w sklepach środki owadobójcze są  w niewielkim stopniu skuteczne, albowiem do poprawnego działania wymagają dokładnego zlokalizowania miejsc bytowania owadów, a to nie jest takie proste. Ponadto głównym problemem są larwy ukryte w żywności. Dlatego lepiej unikać stosowania chemikaliów na własną rękę, ponieważ substancje w nich zawarte są mniej lub bardziej szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt. Zdecydowanie lepiej zadzwonić do certyfikowanych specjalistów zwalczających insekty, którzy są w stanie bezpiecznie i  skutecznie wyeliminować szkodnika. Odbywa się to za pomocą zamgławiania ULV. Metoda ta polega na rozpyleniu  preparatu biobójczego w postaci mgły, która dociera do najmniejszych zakamarków (po uprzednim opróżnieniu szafek). Po zakończeniu zabiegu należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie, wymyć kuchnię i sprzęt kuchenny. Ale tych wszystkich  informacji udzielają specjaliści Pest Control

Dobrym sposobem zabezpieczającym przed inwazją żywiaka chlebowca jest regularne stosowanie pułapek lepowych. Nocą emitują one zielone światło, które wzbudza do lotu owady i skutecznie przywabia chrząszcze. Owady przyklejają się na powierzchni lepnej. Ta metoda jest skuteczna i bezpieczna dla środowiska.

Utrzymywanie porządku w domu, częste sprzątanie i trzymanie suchych produktów sypkich w osobnych szczelnych pojemnikach, stosowanie moskitier to dobre sposoby na prewencje przed żywiakiem chlebowcem.
KONTAKT
Pesteko

+48 668723881
jaroslaw@pesteko.pl

 
© 2020 Obalerobale.pl  All Rights Reserved.
Wróć do spisu treści