Muchy końskie

Przejdź do treści

Muchy końskie

PUŁAPKA NA MUCHY KOŃSKIE, GZY I BĄKI BYDLĘCE H-TRAP


Pułapki na muchy końskie Panko H-trap dostępne są w Polsce od 2012 roku. Pomagają skutecznie zlikwidować problem much końskich w okolicach lasów, rzek, basenów, stadnin koni.
Każda pułapka odławia nawet kilkaset gzów dziennie. Muchołapka jest wyjątkowo skuteczna i działa już od pierwszych minut po instalacji. To dlatego znalazła tak ogromną liczbę zadowolonych nabywców.  
Elementem roboczym jest gumowa kula zawieszona na elastycznym wieszaku. Specjalna mieszanka gumy i kauczuku magazynuje energię słoneczną  i do końca dnia  utrzymuje wysoką temperaturę. Rozgrzana kula porusza się delikatnie na wietrze i silnie wabi agresywne gzy, które szybko podejmują nieudane  próby wkłucia. Owady podrywają się teraz do parabolicznego lotu ku górze, trafiają pod stożkowy kołnierz, a następnie do pojemnika z wodą.
H-trap nie wymaga energi elektrycznej. Zalecamy regularne usuwanie zatopionych w wodzie owadów i uzupełnianie pojemnika świeżą wodą.
UWAGA: Tylko oryginalny H-trap posiada odpowiedniej jakości element wabiący.To najlepszy środek na muchy końskie.
Produkt nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych i jest przyjazny dla środowiska naturalnego!





skuteczna na:
jusznica deszczowa
(Haematopota pluvialis) ,
ślepak pospolity
(Chrysops caecutiens)
ślepak czarnożółty
(Chrysops relictus),
    bąki bydlęce
(Tabanus bovinus)
wysokość stelaża
2m
substancja wabiąca:
połyskliwa i szybko nagrzewająca się, czarna kula ze specjalnej mieszanki gumy i kauczuku, imituje koński zad
zasięg:
zakres działania w praktyce ograniczony jest specyfiką zabudowań i ukształtowaniem terenu
1szt/0,5 ha
Muchy końskie
Pośród znienawidzonych przez ludzi owadów obok komarów istotne miejsce zajmują muchy końskie. Te niebezpieczne muchówki, charakteryzują się ponadstandardową natrętnością i nieustępliwością w atakach. Mianem muchy końskiej określa się przede wszystkim osobniki jusznicy deszczowej. Insekty te spotykamy najczęściej w pobliżu jezior i rzek, basenów, lasów, hodowli koni i bydła. Ugryzienie muchy końskiej może powodować nie tylko ból i świąd, ale także niebezpieczne konsekwencje zdrowotne. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań ograniczających populację tych niebezpiecznych owadów w sezonie wiosenno - letnim.

Skutki ukąszenia muchy końskiej
Mucha  końska należy do muchówek z rodziny bąkowatych, a jej samice odżywiają się krwią ludzi i zwierząt. Nabardziej popularna i najmniejsza jest jusznica deszczowa Haeamatopota Pluvialis jest wyjątkowo uciążliwa i atakuje niepostrzeżenie swoje ofiary. Posiada szare, smukłe ciało o długości  (8 -10 mm). Skrzydła pokryte są brązowym wzorem, jednak najbardziej charakterystyczną cechą są oczy - purpurowo-fioletowe. Po ukąszeniu jusznicy na ciele pozostaje czerwony swędzący rumień. Ślepaki (10 mm) mają oczy zielonkawe z fioletowymi plamkami. Latają bezgłośnie preferując rejony zbiorników wodnych, torfowiska, wyżyny i wrzosowiska. Ukąszenia samicy ślepaka są wyjątkowo groźne i bolesne - często powodują odczyny alergiczne. Przywabia je zapach potu. Bąki np. Tabanus Sudeticus to największe krwiopijne muchówki (20-25 mm) przypominające osy ze względu na charakterystyczny odwłok. Ludzi atakują bardzo rzadko, samice żywią się krwią koni i bydła. Charakteryzują się dość głośnym brzęczeniem. Bąki bydlęce Tabanus Bovinus (20-25 mm) można spotkać w pobliżu płynących wód i w niezbyt gęstych lasach. Samice atakują pasące się bydło i konie. Tym, co czyni wszystkie te owady uciążliwymi wobec ludzi i dużych zwierząt jest bardzo silny aparat gębowy typu tnąco-ssącego. Typowe dla much końskich jest również nieustępliwe usposobienie. Gdy wybiorą ofiarę, z reguły nie odpuszczą ataków, dopóki nie osiągną celu.

Gdzie można spotkać muchy końskie?
Siedliska bąkowatych mogą znajdować się właściwie wszędzie, jednak najczęściej występują w okolicach zbiorników wodnych. Spotkać je można także w lesach oraz w pobliżu pastwisk. Dla owadów atrakcyjna jest wilgoć i ciepło, dlatego najczęściej atakują ludzi tuż po kąpieli lub po wysiłku fizycznym. Za ugryzienia odpowiedzialne są samice, które wykazują wzmożoną aktywność w dni parne- przed burzą. Samce są niegroźne odżywiają się pyłkiem kwiatów :)

Jak rozpoznać i reagować na ukąszenie muchy końskiej?
Samice pozyskują z krwi swoich ofiar białko niezbędne do rozmnażania. Końska mucha gryzie bez znieczulenia, co skutkuje intensywnym bólem. Alergizująca ślina gzów powoduje pojawienie się opuchlizny oraz silnego uczucia swędzenia. Miejsca ugryzienia nie wolno drapać, ponieważ może to zwiększyć stan zapalny! Opuchliznę można zmniejszyć  okładami z lodu, okładami z rumianku lub stosując krem na ukąszenia.  Stan zapalny może utrzymywać się od 4 aż to 15 dni.

Mucha końska ugryzienie
Mucha końska gryzie  z reguły w okolicach ramion, dlatego warto zabezpieczyć te miejsca np. ubierając koszulki z długim rękawem. Okna i drzwi warto zabezpieczyć moskitierą, która stanowi barierę także dla innych owadów latających takich jak komary, muchy, muszki, mole czy ćmy.

Jak odstraszyć muchy końskie?
Wybierając się na spacer warto spryskać  ciało i odzież środkami zawierającymi substancje repelentne. Zwierzęta można czasowo zabezpieczyć aplikując na skórę preparaty zawierające permetrynę. Permetryna skutecznie odstraszy muchy końskie. W internecie można kupić środki wielu firm. Podczas rozpylania jakichklolwiek substancji chemicznych należy unikać kontaktu środka z oczami. Proszę unikać wdychania rozpylonych aerozoli - nie rozpylać pod wiatr itd. Warto wybierać środki skuteczne jednak o potencjalnie najmniejszej szkodliwości dla ludzi i zwierząt (substancja czynna, sposób aplikacji)
Warto również wspomnieć o domowych sposobach na uporczywe owady - niewielki dodatek czosnku do diety ludzi i zwierząt pomoże w walce z krwiopijcami.

Mucha końska zwalczanie
W walce z insektami wyjątkowo skuteczne okazują się być pułapki. Pułapki wyłapują samice przez cały dzień. Pułapka wyposażona jest w gumową, czarną kulę, która pod wpływem słońca rozgrzewa się do temperatur ciała zwierzęcia. Samice trafiają finalnie do pojemnika z wodą. Takie działanie ma charakter długotrwały, a zmniejszenie populacji samic to znaczące zmniejszenie ilości owadów w kolejnych pokoleniach. Pułapki należy instalować na skraju lasu, przy zbiornikach wodnych w miejscach wypasu zwierząt. Pułapki skutecznie i nieustatnnie odciągają uwagę owadów od ludzi i zwierząt.

Muchy końskie potrafią skutecznie uprzykrzyć miły wieczór, spacer czy wycieczkę. To również owady mogące spowodować niebezpieczne stany zapalne, dlatego każdorazowo słysząc charakterystyczne bzyczenie gzów warto zasłonić ramiona, zastosować repelenty,  by w spokoju korzystać z uroków natury.
KONTAKT
Pesteko

+48 668723881
jaroslaw@pesteko.pl

 
© 2020 Obalerobale.pl  All Rights Reserved.
Wróć do spisu treści