Lepy na muchy
sznurek lepowy na muchy, lep nawinięty na szpuli o długości 200 lub 400 metrów
kompletny zestaw do przezwajania sznurka lepowego
lep na rolce o długości 10 metrów
Zwalczanie much w domu i gospodarstwie – przegląd skutecznych metod
Mucha domowa jest owadem synantropijnym, zaliczanym do rzędu muchówek (Diptera). Rozpowszechniona jest na całym świecie.
Jakie środki na muchy wyróżniają się najwyższą skutecznością?
Muchy w domu, stajni, chlewni i oborze.
Owady latające m.in. muchy domowe, jusznice deszczowe, gzy i bąki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka oraz zwierząt hodowlanych. Przenoszą drobnoustroje, w tym chorobotwórcze bakterie, wirusy i grzyby. Ich obecność przyczynia się radykalnie do zmniejszenia dobrostanu zwierząt hodowlanych tj. krów, świń, koni.
Jak skutecznie zwalczać muchy?
Metody fizyczne (mechaniczne)
Fizyczne metody zwalczania much polegają na ich odławianiu na powierzchni lepnej – nie stosuje się tutaj szkodliwych środków chemicznych. Podczas stosowania tego typu metod można bezpiecznie korzystać ze stajni, chlewni czy obory. Popularne środki takie, jak lep na muchy to dobre rozwiązanie do obory. Jest bowiem nieinwazyjne, a charakteryzuje się wysoką skutecznością.
Wśród nich wyróżnia się:
- Lepy na muchy – kurtyny lepowe, sznurki lepowe i taśmy.
- Pułapki na muchy – pojemniki ze środkiem wabiącym.
- Lampy UV na muchy – lampy owadobójcze wykorzystujące atrakcyjne dla much promieniowanie UV o długości fali 365 nm. Emitowny przez świetlówki ultrafiolet wabi muchy. Zostają odłowione na lepie lub porażone prądem, w zależności od rodzaju pułapki świetlnej.
Metody chemiczne
Wykorzystują insektycydy - preparaty do zwalczania owadów dorosłych oraz larwicydy na larwy much Substancje czynne w tych środkach to zwykle permetryna i tetrametryna. Chemicznego zwalczania owadów latających nie należy stosować w obecności ludzi i zwierząt. Konieczne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności i przestrzeganie okresu karencji po wykonaniu zabiegu. Niezbędne będzie także dokładne wietrzenie wnętrz.
Wśród nich wyróżnia się:
- Elektrofumigatory na muchy – podłączone do prądu podgrzewają i odparowują substancje bójcze dla much i innych uciążliwych owadów latających
- Spraye owadobójcze, opryski – zabiegi polegające na dystrybucji preparatu chemicznego w pomieszczeniach.
- Proszki na muchy i wabiące trutki pokarmowe – do oprysków powierzchniowych i malowania ścian, na których siadają owady. Zwabione atraktantem owady giną po spożyciu preparatu.