rybiki cukrowe - Bezpieczne środki na szkodniki

Przejdź do treści

rybiki cukrowe

PUŁAPKA NA RYBIKI Z ATRAKTANTEM

Pułapki na rybiki zostały przygotowane na podstawie obserwacji specyficznych zachowań tych owadów. Wykonane są z przezroczytego tworzywa, co czyni je odporne na wilgoć i zalanie wodą. W części dolnej znajdują się kanaliki wejściowe, którymi rybiki wchodzą do wnętrza pułapki, a następnie przyklejają się na warstwie płynnego kleju. Wabikiem jest specjalna pastylka zawierająca atraktant pokarmowy, który silnie oddziaływuje na rybiki.

Pułapki lepowe są od lat stosowana w bibliotekach i muzeach w celu monitorowania obecnosci szkodników zbiorów m.in rybików cukrowych, rybików szarych, mrzyków, szubaków czy gryzków.  Obecnie jest najczęściej stosowanym skutecznym środkiem na rybiki cukrowe.


 16,50 zł/ 1 szt. (2 pułapki)
zawiera 23% VAT


Opis produktu - pułapki na rybiki:
  • skuteczna na: Rybiki cukrowe Lepisma saccharina, Rybiki szare Ctenolepisma longicaudata, Gryzki Psocoptera, Larwy chrząszczy dywanowych Dermestidae
  • wymiary powierzchni lepnej: 10cmx10cm
  • substancja wabiąca: atraktant pokarmowy w pelletce
  • czas działania: 45 dni

Pułapka na rybiki nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych !


Więcej na temat rybiku dowiesz się na naszym blogu  - rybiki w łazience.

Rybiki cukrowe – jak zwalczyć je skutecznie i bezpiecznie?

Owady te zobaczymy najczęściej w naszych kuchniach i łazienkach, ale również pośród książek i fotografii– rybiki cukrowe spotykane są powszechnie,  szczególnie w nowych i kilkuletnich budynkach. Jak je rozpoznać? Czy stanowią niebezpieczeństwo dla człowieka? W jaki sposób je zwalczać? Sprawdź najważniejsze informacje o rybikach!

Jak wyglądają rybiki cukrowe?
Rybik cukrowy (łac. Lepisma saccharina) jest gatunkiem najczęściej spotykanym w środowisku człowieka.
To niewielki, bezskrzydły owad, który pokryty jest srebrną łuską - stąd pochodzi jego nazwa. Ma także długie wąsy ogonowe oraz długie "czułki" na przedniej części głowy. Jest szybki i zwinny, porusza się bezgłośnie.

Rybiki cukrowe – gdzie bytują?
Rybiki cukrowe spotkamy głównie w łazienkach i kuchniach, ale także w magazynach, sklepach, piekarniach, a nawet bibliotekach, muzeach i archiwach. Obecność rybików nie jest spowodowana brakiem higieny pomieszczeń, można je w odróżnieniu od prusaków i karaluchów spotkać w czystych i nowoczesnych wnętrzach.

Owady te preferują miejsca wilgotne o umiarkowanej temperaturze. Zwykle przebywają w szczelinach podłóg, przy listwach podłogowych, meblach. Są dosyć leniwe i nie wspinają się na wiszące pułki czy regały.

Preferują ciemne pomieszczenia i często prowadzą nocny tryb życia. Nie przepadają za światłem ale jeszcze bardziej boją się wibracji i stuków - ogólnie rzecz biorąc hałasu. Opuszczają pomieszczeniach, w których trwają długotrwałe prace remontowe.

Czy rybiki cukrowe są niebezpieczne?
Zasadniczo rybiki cukrowe są bezpieczne. Nie przenoszą żadnych chorób i nie gryzą.
Zjadają natomiast jaja karacznów - to dlatego obecność rybików wyklucza często inwazję prusaków i karaluchów.

Rybiki żywią się resztkami z naszego stołu, naskórkiem, a także łupieżem. Znane jest ich powinowactwo w kierunku grzybów pleśniowych.
Poszukują łatwo dostępnych żódeł węglowodanów - to dlatego niszczą włokna celulozowe papieru i elementy książek których spoiwem jest klej roślinny.

Rybik może także zanieczyszczać produkty spożywcze, uszkadzać tapety i obrazy. Powoduje miejscowe chropowate nadżerki. To dlatego w miejscach, w których wywołuje szkody, często jest zwalczany.

Jak zwalczać rybiki cukrowe?
Rybiki cukrowe mogą być odstraszane i usuwane wieloma metodami. Jaki sposób na rybiki jest najskuteczniejszy?

1. Naturalne środki na rybiki
Naturalny środek na rybiki cukrowe to sok wyciśnięty z cytryny lub olejek eteryczny z tego owocu. Rybiki nie lubią ostrych zapachów, dlatego skropienie tymi substancjami miejsc, w których przebywają, na przykład przestrzeni wzdłuż ścian, pomaga w ich odstraszaniu.

Podobny efekt można uzyskać za pomocą olejku eterycznego z lawendy. Gdy rybiki widywane są w meblach, wtedy lawenda w formie kulek, susz lawendowy w woreczkach lub lawendowe zawieszki także pomogą odstraszyć te owady.

2. Pułapki lepowe na rybiki
Gdy chcesz pozbyć się owadów takich jak rybiki cukrowe, jak zwalczyć je skutecznie? Warto skorzystać z pułapek lepowych. To bezpieczny, przyjazny dla środowiska i efektywny sposób usuwania owadów biegających, który dodatkowo nie jest związany z wysokimi kosztami.

Pułapka lepowa na rybiki wyposażona jest w lep  oraz w atraktant, który przyciąga owady. Nie zawiera insektycydów, dlatego jest bezpieczna dla domowników – także dla dzieci oraz dla zwierząt.

Rozstawienie pułapki na rybiki jest bardzo proste. Wystarczy wyjąć ją z opakowania, wewnątrz pułapki umieścić atraktant , a potem ustawić ją w miejscu, w którym najczęściej pojawiają się owady, na przykład na podłodze w łazience albo w kuchni. Może ona działać nawet przez parę tygodni.

3. Insektycydy na rybiki
W sprzedaży można znaleźć także środki chemiczne na rybiki. Zawierają insektycydy, które natychmiast likwidują owady, jednak mogą być niebezpieczne dla człowieka i dla zwierząt domowych. Zastosowanie środków chemicznych wymaga także opuszczenia domu na określony czas.

Podsumowanie
Wybierając odpowiedni środek na rybiki cukrowe, warto zdecydować się na metody naturalne i nieszkodliwe dla człowieka, zwierząt domowych i dla środowiska. By odstraszyć rybiki, najlepiej zastosować intensywne zapachy, natomiast w celu ich zwalczania można wykorzystać łatwe w użyciu i bezpieczne pułapki lepowe.
 
© 2020 Obalerobale.pl  All Rights Reserved.
Wróć do spisu treści