rybiki cukrowe

Przejdź do treści

rybiki cukrowe

PUŁAPKA NA RYBIKI Z ATRAKTANTEM

Pułapki na rybiki zostały przygotowane na podstawie obserwacji specyficznych zachowań tych owadów. Wykonane są z przezroczytego tworzywa, co czyni je odporne na wilgoć i zalanie wodą. W części dolnej znajdują się kanaliki wejściowe, którymi rybiki wchodzą do wnętrza pułapki, a następnie przyklejają się na warstwie płynnego kleju. Wabikiem jest specjalna pastylka zawierająca atraktant pokarmowy, który silnie oddziaływuje na rybiki.

Pułapki lepowe są od lat stosowane w bibliotekach i muzeach w celu monitorowania obecnosci szkodników zbiorów m.in rybików cukrowych, rybików szarych, mrzyków, szubaków czy gryzków.  Tego typu pułapka na rybiki cukrowe obecnie jest najczęściej stosowanym skutecznym środkiem owadobójczym. Czyni życie codzienne wolnym od insektów.


Opis produktu - pułapki na rybiki:
  • skuteczna na: Rybiki cukrowe Lepisma saccharina, Rybiki szare Ctenolepisma longicaudata, Gryzki Psocoptera, Larwy chrząszczy dywanowych Dermestidae
  • wymiary powierzchni lepnej: 10cmx10cm
  • substancja wabiąca: atraktant pokarmowy w pelletce
  • czas działania: 45 dni

Pułapka na rybiki nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych !


Więcej na temat rybiku dowiesz się na naszym blogu  - rybiki w łazience.

Rybiki cukrowe – jak zwalczyć je skutecznie i bezpiecznie?

Owady te zobaczymy najczęściej w naszych kuchniach i łazienkach, ale również pośród książek i fotografii– rybiki cukrowe spotykane są powszechnie,  szczególnie w nowych i kilkuletnich budynkach. Jak je rozpoznać? Czy stanowią niebezpieczeństwo dla człowieka? W jaki sposób je zwalczać? Sprawdź najważniejsze informacje o rybikach!

Jak wyglądają rybiki cukrowe?
Rybik cukrowy (łac. Lepisma saccharina) jest gatunkiem najczęściej spotykanym w środowisku człowieka.
To niewielki, bezskrzydły owad, który pokryty jest srebrną łuską - stąd pochodzi jego nazwa. Ma także długie wąsy ogonowe oraz długie "czułki" na przedniej części głowy. Jest szybki i zwinny, porusza się bezgłośnie.





Rybiki cukrowe – gdzie bytują?
Rybiki cukrowe spotkamy głównie w łazienkach i kuchniach, ale także w magazynach, sklepach, piekarniach, a nawet bibliotekach, muzeach i archiwach. Obecność rybików nie jest spowodowana brakiem higieny pomieszczeń, można je w odróżnieniu od prusaków i karaluchów spotkać w czystych i nowoczesnych wnętrzach.

Owady te preferują miejsca wilgotne o umiarkowanej temperaturze. Zwykle przebywają w szczelinach podłóg, przy listwach podłogowych, meblach. Są dosyć leniwe i nie wspinają się na wiszące pułki czy regały.

Preferują ciemne pomieszczenia i często prowadzą nocny tryb życia. Nie przepadają za światłem ale jeszcze bardziej boją się wibracji i stuków - ogólnie rzecz biorąc hałasu. Opuszczają pomieszczeniach, w których trwają długotrwałe prace remontowe.

Czy rybiki cukrowe są niebezpieczne?
Zasadniczo rybiki cukrowe są bezpieczne. Nie przenoszą żadnych chorób i nie gryzą.
Zjadają natomiast jaja karacznów - to dlatego obecność rybików wyklucza często inwazję prusaków i karaluchów.

Rybiki żywią się resztkami z naszego stołu, naskórkiem, a także łupieżem. Znane jest ich powinowactwo w kierunku grzybów pleśniowych.
Poszukują łatwo dostępnych żódeł węglowodanów - to dlatego niszczą włokna celulozowe papieru i elementy książek których spoiwem jest klej roślinny.

Rybik może także zanieczyszczać produkty spożywcze, uszkadzać tapety i obrazy. Powoduje miejscowe chropowate nadżerki. To dlatego w miejscach, w których wywołuje szkody, często jest zwalczany.

Jak zwalczać rybiki cukrowe?
Rybiki cukrowe mogą być odstraszane i usuwane wieloma metodami. Jaki sposób na rybiki jest najskuteczniejszy?

1. Naturalne środki na rybiki
Naturalny środek na rybiki cukrowe to sok wyciśnięty z cytryny lub olejek eteryczny z tego owocu. Rybiki nie lubią ostrych zapachów, dlatego skropienie tymi substancjami miejsc, w których przebywają, na przykład przestrzeni wzdłuż ścian, pomaga w ich odstraszaniu.

Podobny efekt można uzyskać za pomocą olejku eterycznego z lawendy. Gdy rybiki widywane są w meblach, wtedy lawenda w formie kulek, susz lawendowy w woreczkach lub lawendowe zawieszki także pomogą odstraszyć te owady.

2. Pułapki lepowe na rybiki
Gdy chcesz pozbyć się owadów takich jak rybiki cukrowe, jak zwalczyć je skutecznie? Warto skorzystać z pułapek lepowych. To bezpieczny, przyjazny dla środowiska i efektywny sposób usuwania owadów biegających, który dodatkowo nie jest związany z wysokimi kosztami.

Pułapka lepowa na rybiki wyposażona jest w lep  oraz w atraktant, który przyciąga owady. Nie zawiera insektycydów, dlatego jest bezpieczna dla domowników – także dla dzieci oraz dla zwierząt.

Rozstawienie pułapki na rybiki jest bardzo proste. Wystarczy wyjąć ją z opakowania, wewnątrz pułapki umieścić atraktant , a potem ustawić ją w miejscu, w którym najczęściej pojawiają się owady, na przykład na podłodze w łazience albo w kuchni. Może ona działać nawet przez parę tygodni.

3. Insektycydy na rybiki
W sprzedaży można znaleźć także środki chemiczne na rybiki. Zawierają insektycydy, które natychmiast likwidują owady, jednak mogą być niebezpieczne dla człowieka i dla zwierząt domowych. Zastosowanie środków chemicznych wymaga także opuszczenia domu na określony czas.

Podsumowanie
Wybierając odpowiedni środek na rybiki cukrowe, warto zdecydować się na metody naturalne i nieszkodliwe dla człowieka, zwierząt domowych i dla środowiska. By odstraszyć rybiki, najlepiej zastosować intensywne zapachy, natomiast w celu ich zwalczania można wykorzystać łatwe w użyciu i bezpieczne pułapki lepowe.
KONTAKT
Pesteko

+48 668723881
jaroslaw@pesteko.pl

 
© 2020 Obalerobale.pl  All Rights Reserved.
Wróć do spisu treści