Pułapka na szrotówka kasztanowcowiaczka - Bezpieczne środki na szkodniki

Przejdź do treści

Pułapka na szrotówka kasztanowcowiaczka

PUŁAPKA FEROMONOWA NA SZROTÓWKA KASZTANOWCOWIACZKA
 

38 zł/ 1 szt. (2 pułapki)
zawiera 23% VAT

Pułapka typu cover trap przeznaczona jest do selektywnego odłowu motyli szrotówka kasztanowcowiaczka - groźnego szkodnika kasztanowców. Szrotówek to gatunek inwazyjny, ponieważ jego larwy doprowadzają do masowego  niszczenia liści kasztanowców: białego, czerwonego i żółtego. Larwy atakują podstępnie, bo uszkadzają aparat asymilacyjny liści, co w konsekwencji prowadzi do ich szybkiego usychania.

Aby temu zapobiec warto zastosować selektywne pułapki feromonowe Panko. Należy je stosować od połowy kwietnia do wczesnej  jesieni. Pułapki drastycznie redukują populację niebezpiecznych szkodników i przyczyniają się do poprawy kondycji drzew.
Zalecamy zawieszanie 2-3 pułapek na jednym średniej wielkości drzewie . Pułapki powinniśmy zawieszać na gałęziach na wysokości około  2,5-3 metrów. W przypadku dużych drzew warto rozważyć zastsowanie więszej liczby pułapek 4 szt./1 drzewo.

Pułapki cover trap dzięki przemyślanej konstrukcji odławiają wyłącznie motyle szrotówka, są bezpieczne dla ptaków i pożytecznych owadów tzw. zapylaczy.Są wyjątkowo odporne na silny deszcz, wiatr i zanieczyszczenie.

Zadbaj o kasztanowce w Twojej okolicy!Jak skutecznie zwalczyć szkodnika kasztanowców – szrotówka kasztanowcowiaczka?

Jednym z największych zagrożeń kasztanowców jest szrotówek kasztanowcowiaczek. Jak zwalczać tego szkodnika skutecznie?

Szrotówek kasztanowcowiaczek – o szkodniku
Motyl szrotówka kasztanowcowiaczka (Cameraria ohridella) jest głównym szkodnikiem kasztanowców białych, czerwonych i żółtych.

Szrotówek kasztanowcowiaczek jest dość nowym zagrożeniem w Europie, po raz pierwszy zaobserwowano go w 1984 roku. Obecnie występuje w większości krajów kontynentu, w tym w Polsce. Do jego rozprzestrzeniania przyczynił się transport samochodowy.

Żerujące na kasztanowcach larwy szrotówka powodują wysychanie jego liści i hamują wzrost drzewa. Na liściach widać wtedy małe, brązowe zaplamienia. Gdy są porażone na dużej powierzchni, usychają i opadają. Inwazja często prowadzi do osłabienia drzewa zimą i jego przemarzania.

Zwalczanie szrotówka kasztanowcowiaczka
Z motylami i larwami szrotówka kasztanowcowiaczka można wygrać. Ważne jest wybranie właściwych metod ich zwalczania. Poza opryskami z zastosowaniem pestycydów do dyspozycji są mniej inwazyjne, a przy tym wysoce efektywne metody. Zatem jak ochronić kasztanowce przed szkodnikami?

Grabienie liści jesienią
Aby zapobiegać pojawieniu się szrotówka, zaleca się wygrabianie i spalanie opadłych liści. To w nich wylęgają się poczwarki motyla, które na wiosnę zasiedlają drzewo. Bez liści zalegających pod kasztanowcami ryzyko inwazji maleje.

Pułapki lepowe
Drugą skuteczną metodą są pułapki lepowe na szrotówka, zawieszane na drzewie. Zaliczają się do nich opaski lepowe na rolce, którymi owija się pień. Zatrzymują one larwy próbujące wejść na drzewo. Do wyboru są również pułapki lepowe lejkowe, inaczej kominowe, które odławiają motyle szkodnika.

Pułapki feromonowe typu cover trap
Dla zapewnienia maksymalnej skuteczności warto stosować pułapki z feromonem w kleju. Zawierają one atrakcyjne dla tego motyla feromony płciowe, dlatego przyciągają go i zatrzymują na powierzchni lepowej. Co istotne, pułapki tego typu są bezpieczne dla ptaków i pszczół.

Pułapki feromonowe na szrotówka można zakupić w wielu sklepach, także tych działających w internecie.
 
© 2020 Obalerobale.pl  All Rights Reserved.
Wróć do spisu treści