pułapka na szrotówka LA-Trap

Przejdź do treści

pułapka na szrotówka LA-Trap

PUŁAPKA NA SZROTÓWKA KASZTANOWCOWIACZKA LA-TRAP (WARSTWOWA)
Pułapka feromonowa drastycznie redukuje populację szrotówka przez cały okres wegetacyjny! Wysokiej jakości, stabilny feromon dodawany jest bezpośrednio do kleju. Klej nie wysycha, a wnętrze pułapki odporne jest na zanieczyszczenie. Konstrukcja pułapki czyni ją wyjątkowo selektywną i bezpieczną dla ptaków oraz owadów zapylających. Pułapki są odporne na skrajne warunki atmosferyczne.
Jedna pułapka odławia do 10 tys. motyli szrotówka.

Uwaga:
Osłabienie drzew z powodu deficytu wody, podeszły wiek drzewostanu, choroba grzybowa tzw. czekoladowa plamistość, skażenie larwami szrotówka silnie i szybko degraduje liście. Chorobie wywołanej przez  grzyb z gatunku Guignardia aesculi bardzo często towarzyszy wzmożona inwazja szrotówka. W przypadku choroby grzybowej liście pokryte są okrągłymi, ciemnobrązowymi plamami, zawijają się  na brzegach w górę i opadają już w lipcu. Najważniejsza niechemiczna metoda zwalczania szrotówka i chorób grzybowych to oprócz wystawiania pułapek feromonowych regularne i  staranne  zagrabianie i utylizowanie skażonych  liści!
Zalecenia:
2 pułapki/1 średniej wielkości drzewo. Pułapki należy zawieszać na gałęziach bliżej pnia, na wysokości ok. 2,5 metra. W przypadku większej liczby pułapek należy zachować między nimi około 2 metrowy dystans. Pułapki powinno się zawieszać do połowy kwietnia. Pułapka feromonowa wyłapuje wszystkie pokolenia szrotówka aż do końca września. Nie trzeba wymieniać feromonów oraz powierzchni lepnych. Jeżeli jednak pułapka zapełni się szkodliwymi owadami należy zawiesić kolejną.
Największą aktywność motyli szrotówka odnotowano w promieniu około 150 m od drzew. Dlatego w przypadku alei, parków zaleca się zawieszanie pułapek na każdym drzewie
Zaopatrujemy zarządy zieleni miejskich, urzędy miast i gmin oraz firmy wykonujące usługi pielęgnacji kasztanowców. Zapraszamy do kontaktu telefon: 668 723 881
W jaki sposób możemy zwalczyć szrotówka kasztanowcowiaczka i ochronić kasztanowca?
Po raz kolejny należy zaznaczyć, że w Polsce już od dwóch dekad trwa walka ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Znienawidzony owad bardzo szybko przyczynia się do brązowienia liści kasztanowców i stopniowemu zamieraniu drzewostanu. Jak zwalczyć szrotówka?

Przyczyna problemu

Owad jest zdecydowanie ciepłolubny i preferuje strefy deficytowe w wodę. Do Polski dotarł z południa Europy, rozgościł się, a co najgorsze jego populacja drastycznie wzrasta. Prawdopodobnie zaczął kasztanową ucztę na Dolnym Śląsku. Od tamtego momentu pokaźna liczba instytucji, a także osób prywatnych zaangażowała się w ochronę kasztanowców przed tym destrukcyjnym szkodnikiem. Dotychczasowe rezultaty okazały się mało satysfakcjonujące. Należy zaznaczyć, że zdecydowanie pomaga  regularne grabienie i utylizacja liści. Stosowanie specjalistycznych preparatów chemicznych zostało zabronione. Szczepionki wg wielu obserwatorów były skuteczne przez wiele lat. Przeciwnicy zwracali uwagę na szkodliwe odwierty, które miały sprzyjać osłabieniu drzewostanu i rozwojowi grzybów pleśniowych. Nie można stosować również oprysków chemicznych, ponieważ ratując kasztanowce można zlikwidować życie biologiczne, a równowaga jest tutaj konieczna. Dlatego daleko posunięta ingerencja człowieka w inne gatunki nie jest akceptowalna przez służby ochrony przyrody. W konsekwencji szkodnik czuje się w Polsce z roku na rok coraz lepiej a jego liczebność wzrasta.

Naturalne metody zwalczania szrotówka kasztanowcowiaczka

Warto rozważyć zastosowanie metod naturalnych. Doskonałym przykładem może być wykładanie gatunków  drapieżnych zwalczających nie tylko jaja ale i gąsienice szkodnika m.in złotooki, czy pasikoniki. Często stosowanym rozwiązaniem jest ekspozycja pająków, które polują na dorosłe motyle. Zaleca się przede wszystkim tworzenie siedlisk sikorek w pobliżu drzew kasztanowca. Ptaki  żywią się larwami szrotówka. Metody naturalne chociaż ważne, cechują się niską skutecznością. Ich skuteczność zależy od wielkości infestacji. Jeżeli populacja szkodnika jest pod kontrolą w wyniku regularnego zagrabiania, wieszania selektywnych pułapek feromonowych, dołączenie metod naturalnych jest bardzo dobrą aktywnością na polu redukcji szrotówka,

Mechaniczne metody zwalczania szrotówka kasztanowcowiaczka
Najprostszą i najskuteczniejszą metodą walki ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem okazuje się regularne grabienie, a następnie niszczenie liści. Należy jednak zaznaczyć, że likwidować należy  opadnięte liście w trakcie całego okresu wegetacyjnego. Tylko w ten sposób zredukujemy liczebność szkodnika o blisko 30%. Warty podkreślenia jest fakt, że w opadłych liściach lęgną się, ale i  zimują poczwarki. Utylizacja liści minimalizuje populację pierwszego pokolenia. Należy zdać sobie sprawę, że nawet najbardziej regularne grabienie nie da 100% gwarancji likwidacji problemu szrotówka w ogrodzie, parku. Część szkodników  schroni się w korze drzew, krzakach czy żywopłocie.

Ochrona kasztanowca nie jest zatem łatwym zadaniem. Skuteczną metodą walki ze szrotówkiem może być owijanie lepem pni. Na krawędzi lepu zawiesza się koszyczki na dyspenser feromonowy. Lepowanie pnia będzie efektywne w przypadku pierwszego pokolenia (wychodzącego z liści oraz z gruntu szkodnika).  Owijanie pnia lepem ma jednak jedną poważną wadę mianowicie razem ze szkodnikiem na powierzchni lepnej wyłapywane są różne pożyteczne owady latające i biegające. Tym samym walcząc ze szrotówkiem  z wykorzystaniem tej metody możemy poważnie zachwiać równowagą biologiczną.

Pułapki feromonowe na szrotówka kasztanowcowiaczka - selektywne
Doskonałym, bezpiecznym uzupełnieniem mechanicznego niszczenia szkodnika są cieszące się  rosnącą popularnością pułapki feromonowe. Są to jedno lub wielowarstwowe pułapki, które zawierają rozpuszczony w kleju syntetyczny feromon samicy szrotówka. Pułapki tego typu są aktywne przez cały sezon i nie trzeba wymieniać dyspensera z feromonem oraz  lepów (bardzo duża powierzchnia lepowa).  Odławiają samce od kwietnia do września.  Pułapki zawieszane są w liczbie około 2 szt. na jednym średniej wielkości drzewie. Zawieszone blisko pnia na wysokości 2,5 – 3 metrów wyłapują motyle szrotówka (wabikiem jest tutaj feromon płciowy). Stanowią swoistą barierę  przeciw przenikaniu motyli szkodnika z gruntu na wyższe partie korony drzewa.

Pułapki feromonowe wielowarstwowe XXL znajdziecie Państwo w sklepie on-line.

KONTAKT
Pesteko

+48 668723881
jaroslaw@pesteko.pl

 
© 2020 Obalerobale.pl  All Rights Reserved.
Wróć do spisu treści