tuta absoluta - pułapki feromonowe
TABLICE LEPOWE CZARNE NA TUTA ABSOLUTA
Lepy służą do odławiania motyli skośnika pomidorowego. Wysokiej czystości feromon dodawany jest na etapie produkcji bezposrednio do kleju, który pozostaje stabilny w warunkach dużej wilgotności, temperatury i promieniowania UV. Bezpieczne dla zapylaczy!
Produkt nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych i jest przyjazny dla środowiska naturalnego!
skuteczna na: | Skośnik pomidorowy (Tuta absoluta) |
wymiary powierzchni lepnej: | 42cmx23cm |
substancja wabiąca: | pułapka feromonowa koloru czarnego |
czas działania: | czas działania w praktyce ograniczony jest zanieczyszczeniem powierzchni lepnej |
Jak zwalczyć Tuta absoluta ?
Skośnik pomidorowy to groźny szkodnik pomidorów i innych roślin psiankowatych. Biologiczna ochrona roślin czarnymi tablicami lepowymi to jeden z przyjaznych dla środowiska sposobów zwalczania zagrożenia ze strony Tuta absoluta.
Skośnik pomidorowy - Tuta absoluta sprowadzony został do Europy z Ameryki Południowej. Obecnie występuje również w Polsce.
Najbardziej szkodliwym stadium są gąsienice skośnika. Osiągają długość do 9 mm i żerują na nadziemnych częściach roślin zaliczanych do psiankowatych – pomidorach, bakłażanach, paprykach, ziemniakach. Dorosłe osobniki mają formę szarawych motyli o długości około 5-6 mm.
Larwy skośnika pomidorowego żywią się roślinami – ich liśćmi, pędami, owocami. Tworzą wtedy na nich charakterystyczne korytarze. Inwazja może powodować znaczne zmniejszenie plonów przez obumieranie roślin. Jak zwalczyć tuta absoluta ?
Monitoring i zwalczanie skośnika pomidorowego
W przypadku zagrożenia skośnikiem pomidorowym wskazana jest biologiczna ochrona roślin bazująca na bezpiecznych, niegroźnych dla środowiska rozwiązaniach.
Bardzo dobre efekty przynoszą czarne tablice lepowe z feromonem na skośnika pomidorowego, które wieszane są w miejscach narażonych na inwazję – blisko grządek, przy drzwiach, oknach i ścianach.
Tablice lepowe mogą być używane na dwa sposoby:
- monitorują liczbę szkodników – zwiększenie ich liczby informuje nas o pojawiającym się zagrożeniu
- zwalczają szkodniki – gęściej rozmieszczone tablice pomagają w masowym wyłapywaniu szkodnika
Aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty, wskazane jest zastosowanie dziubałeczka mączlikowego – pożytecznego owada, który jako antagonista tuta absoluta zwalcza go, a także chroni przed innymi szkodnikami jak mączlik, przędziorek, wciornastek.
Wykorzystuje się także preparaty do oprysków, które nie są szkodliwe dla pożytecznych owadów.
Jak stosować tablice lepowe na tuta absoluta?
Pułapki lepowe należy zastosować w szklarni po umieszczeniu w niej roślin, w momencie kiedy nie zostały jeszcze narażone na inwazję. Gdy rośliny są młode, tablice lepowe wiesza się nad podłożem, pionowo. Gdy dojrzewają, należy podwiesić tablice wyżej.
Stosowane są dwa rodzaje tablic:
- czarne tablice lepowe na Tuta absoluta – do odławiania osobników męskich i żeńskich (stosowane do zwalczania aktywnej infestacji)
- czarne tablice lepowe z feromonem na Tuta absoluta – stosowane na osobniki męskie (stosowane do monitoringu)