owocówka śliwkóweczka
PUŁAPKA FEROMONOWA COVER TRAP - NA OWOCÓWKĘ ŚLIWKÓWECZKĘ
Pułapka służy do selektywnego odławiania motyli owocówki śliwkóweczki. Pułapka feromonowa jest bezpieczna dla ptaków, pszczół i trzmieli. Wysoka skuteczność pułapki feromonowej na owocówkę śliwkóweczkę stanowi ją niezastąpionym wsparciem każdego działkowicza i przydomowego sadu.
ZASTOSOWANIE PUŁAPKI FEROMONOWEJ NA OWOCÓWKĘ ŚLIWKÓWECZKĘ
Najlepiej zawiesić pułapkę już pod koniec kwietnia. Pułapki feromonowe powinny pozostać zawieszone na drzewkach aż do końca sierpnia. Przez cały ten czas pułapki feromonowe odławiają dorosłe osobniki męskie owocówki (motyle). Motyle nie docierają tym samym do samic, co w efekcie drastycznie obniża liczebność kolejnych pokoleń larw żerujących na drzewkach.
Już w pierwszym sezonie po zastosowaniu pułapek możemy spodziewać się dorodnych i zdrowych owoców (nierobaczywych)
Niezastąpiona dla każdego działkowicza i przydomowego sadu.
Produkt nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych i jest przyjazny dla środowiska naturalnego!
skuteczna na: | owocowkę śliwkóweczkę Cydia funebrana L. |
wymiary powierzchni lepnej: | 30cmx15cm |
substancja wabiąca: | syntetyczny feromon żeński |
czas działania: | 60 dni - czas działania w praktyce ograniczony jest zanieczyszczeniem powierzchni lepnej |
Owocówka śliwkóweczka - zapobieganie infestacji i zwalczanie szkodnika
Każdy, kto posiada drzewka owocowe lub uprawia warzywa, wie jak dużym utrapieniem mogą być różnego rodzaju szkodniki. Piękne soczyste owoce, dojrzałe i zdrowe warzywa, wskutek ingerencji owadów potrafią zmienić się w zepsute, nienadające się do spożycia i przetwórstwa zbiory. Dla posiadaczy śliw ogromnym zagrożeniem jest szary motyl o uroczej nazwie - owocówka śliwkóweczka.
Owocówka śliwkóweczka - jak ją poznać?
Wdzięczna nazwa owada jest niezwykle myląca. Dorosłe osobniki owocówki to niewielkie motyle o rozpiętości skrzydeł od 12 do 14 mm. Owad posiada dwie pary skrzydeł, z czego pierwsza (przednia para) jest szara i charakteryzuje się ciemnymi plamkami na krawędziach, druga ma jaśniejszą barwę.
Motyle można spotkać najczęściej w ciepłe wiosenne i letnie wieczory. Pierwsze pokolenie szkodnika rozwija się już w maju, natomiast drugie od połowy lipca, aż do końca sierpnia.
Pierwsze jaja składane są na zalążkach owoców, a kolejne pokolenie pojawia się w dojrzewających owocach. Z jaj wykluwają się gąsienice, które od razu wgryzają się w śliwki. Początkowo gąsienice są białe z czarną głową, a w końcowej fazie rozwoju stają się intensywnie różowe. To właśnie w tej barwie najczęściej znajdujemy je w dojrzałych owocach.
Robaczywe śliwki - czy jeszcze na coś mogą się przydać?
Niestety owoce, w których pojawił się szkodnik, nie nadają się do spożycia, przechowalnictwa czy przetwórstwa, a nawet jako składnik kompostu.
Zapobieganie i zwalczanie inwazji owocówki śliwkóweczki
Jeśli drzewa zostały zasiedlone przez gąsienice, to z całą pewnością znajdują się one także w owocach. Podjęcie na czas działań zwalczających jest niezwykle ważne, ponieważ zignorowanie lub przeoczenie zagrożenia może doprowadzić do utraty nawet 70% plonów. Owocówka śliwkóweczka zimuje w korze dzewa i jest odporna na niskie temperatury. Jednym ze sposobów zapobiegania pojawieniu się jej w przyszłym roku jest zakładanie na pniach drzew opasek z kartonu kanalikowego. Larwy owocówek wnikają w szczeliny kartonu co sprzyja zmniejszeniu liczby dorosłych osobników lub stosowanie pułapek feromonowych.
Pułapka feromonowa na owocówkę śliwkóweczkę - skuteczny środek na szkodniki
Jednym z najbardziej efektywnych i nieinwazyjnych środków do ograniczania populacji szkodnika jest pułapka feromonowa na owocówkę śliwkóweczkę. Podczas masowego wylotu motyli feromony emitowane przez pułapkę wabią i przechwytują osobniki męskie do wnętrza pułapki lepowej. Unieruchomione na kleju owady nie zapłodnią samic, co znacząco wpływa na liczbę złożonych jajeczek. Zastosowanie pułapek selektywnych o płaskiej konstrukcji typu flat czyni omawianą metodę wyjątkowo bezpieczną dla organizmów pożytecznych, np. pszczół, trzmieli i ptaków. Syntetyczne feromony działają wybiórczo tylko na szkodniki i są bezpieczne dla środowiska. Konstrukcja pułapek powoduje, że warstwa hydrofobowego kleju nie ulega zawilgoceniu, a powierzchnia lepna pozostaje czysta.
Pułapki feromonowe na dużych plantacjach będą doskonałym narzędziem w monitoringu aktywności owocówek śliwkóweczek. Duży przyrost złapanych na lep owadów będzie sygnałem do przeprowadzenia oprysków. W przypadku przydomowych ogródków już same zawieszenie pułapek na gałęziach znacząco ograniczy liczbę robaczywych owoców.