owocówka jabłkóweczka - Lepy na szkodniki - bezpieczne i skuteczne

Przejdź do treści

owocówka jabłkóweczka


PUŁAPKA FEROMONOWA COVER TRAP-NA OWOCÓWKĘ JABŁKÓWECZKĘ


Pułapka feromonowa służy do selektywnego odławiania motyli owocówki jabłkóweczki. Bezpieczna dla ptaków, pszczół i trzmieli.
Najlepiej zawiesić pułapkę już pod koniec kwietnia. Pułapki powinny pozostać zawieszone na drzewkach aż do końca sierpnia. Zalecamy wymianę na nowe, co dwa miesiące lub po zapełnieniu powierzchni lepowej owadami.
Przez cały ten czas pułapki odławiają dorosłe osobniki męskie owocówki (motyle). Motyle nie docierają tym samym do samic, co w efekcie drastycznie obniża liczebność kolejnych pokoleń  larw żerujących na drzewkach. Owocówka jabłkóweczka jest grożnym szkodnikiem, którego popolację należy regularnie kontrolować. Warto podkreślić, że zastosowanie pułapek feromonowych w przydomowych ogódkach pozwoli uchronić owoce przed zniszczeniem przez szkodniki.
Już w pierwszym sezonie po zastosowaniu pułapek możemy spodziewać się dorodnych i zdrowych owoców (nierobaczywych)
Niezastąpiona dla każdego działkowicza i przydomowego sadu.
Produkt nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych i jest przyjazny dla środowiska naturalnego!
skuteczna na:
owocówka jabłkóweczka Cydia pomonella L.
wymiary powierzchni lepnej:
30cmx15cm
substancja wabiąca:
syntetyczny feromon żeński
czas działania:
60 dni - czas działania w praktyce ograniczony jest zanieczyszczeniem powierzchni lepnej
Owocówka jabłkóweczka – jak radzić sobie z groźnym szkodnikiem?
Wielu sadowników zmaga się na co dzień z różnego typu szkodnikami. Wśród groźnych owadów niszczących uprawy znajduje się dobrze znana w naszym kraju owocówka jabłkóweczka. Co warto wiedzieć o tym szkodniku? Jakimi metodami można go zwalczać? Czy zastosowanie pułapek feromonowych jest w tym wypadku dobrym pomysłem?
Owocówka jabłkóweczka – charakterystyka
Owocówka jabłkóweczka to gatunek motyla z rodziny zwójkowatych, posiadający ciemnobrązowe, nieco metaliczne skrzydła, których rozpiętość wynosi do 22 mm. Ze złożonych przez samice jaj wylęgają się larwy mające jasnoróżową barwę i osiągające długość ok. 15 mm. Gąsienice owocówki jabłkóweczki to jedne z najgroźniejszych szkodników pojawiających się w ogrodach i sadach na terenie Europy, w tym także Polski. Żerują przede wszystkim na jabłoniach, ale ich ofiarą paść może również grusza, czereśnia, pigwa, głóg, brzoskwinia, morela czy orzech włoski. Działanie larw polega na stworzeniu małej jamki pod skórą owoców, drążeniu korytarzy, przedostawaniu się do wnętrza,  zanieczyszczaniu go swoimi odchodami i wygryzaniu miąższu. Skutkuje to przedwczesnym dojrzewaniem i opadaniem uszkodzonych owoców z drzewka. Szkodniki te są nie tylko niebezpieczne, ale też niezwykle "szybkie w działaniu" – nie potrzeba zbyt wiele czasu , aby zdołały zaatakować całą uprawę i doprowadzić do jej zarobaczywienia. Po opuszczeniu owoców przystępują do tworzenia kokonów np. pod korą czy w pniach dzew.  
Owocówka jabłkóweczka zwalczanie
Zapobieganie rozwojowi szkodników i niszczenia upraw wymaga zastosowania odpowiednich metod zapobiegawczych. W przypadku pojawienia się w ogrodzie owada, jakim jest owocówka jabłkóweczka jej zwalczanie polega zazwyczaj na jak najszybszym zebraniu i pozbyciu się zniszczonych owoców, najlepiej przez głębokie zakopanie lub spalenie. Ma to uchronić przed przepoczwarzeniem się gąsienic w motyle i ponownym złożeniem jaj. Część właścicieli ogrodów stosuje też taśmy lepowe lub owija konary i pnie papierem falistym, pełniącym rolę pułapek na szkodniki, które próbują znaleźć kryjówkę w korze. Owocówka jabłkóweczka może być zwalczana także poprzez wykonanie oprysku specjalnymi środkami owadobójczymi. Często sprawdzają się naturalne, samodzielnie tworzone mieszanki w postaci np. naparu z chrzanu czy  piołunu. Można również zastosować odpowiednie preparaty chemiczne i biologiczne dostępne w sklepach.
Owocówka jabłkóweczka pułapki feromonowe
Zdecydowanie godne polecenia są pułapki feromonowe pozwalające na skuteczniejsze zwalczanie groźnych szkodników. Produkty te mają formę zawieszek w postaci plastikowych pojemników, które umieszcza się na gałęziach drzew w połowie kwietnia. Działanie pułapek wiąże się z wydzielaniem feromonów, czyli atrakcyjnych dla owadów "zapachów". Zwabione szkodniki dostają się poprzez niewielką szczelinę do środka, przyklejają się do kleju i nie mają już szans wydostać się z powrotem. W dużych sadach pułapki feromonowe spełniają przede wszystkim funkcję monitorującą. W mniejszych ogrodach potrafią bez pomocy środków chemicznych zahamować działanie niebezpiecznych szkodników.  Odpowiednia konstrukcja i brak zastosowania substancji toksycznych sprawia, że produkty te są całkowicie nieszkodliwe dla ludzi, roślin, ptaków, pszczół i innych stworzeń. Urządzenia charakteryzują się również wysoką odpornością na działanie słońca i deszczu. Dzięki pułapkom feromonowym szanse na obfite  zbiory dorodnych owoców znacznie wzrastają.
KONTAKT
Pesteko

+48 668723881
jaroslaw@pesteko.pl

 
© 2020 Obalerobale.pl  All Rights Reserved.
Wróć do spisu treści