Poradnik jak uporać się szkodnikami

Przejdź do treści

Zwalczamy szkodnika kasztanowców !

7 Kwiecień 2022
Tags: kasztanowce


Szrotówek kasztanowcowiaczek – jak walczyć z groźnym szkodnikiem kasztanowców?
Od połowy kwietnia należy rozpocząć działania mające na celu ograniczenie populacji szrotówka kasztanowcowiaczka – owada uznawanego za jednego z najgroźniejszych szkodników kasztanowców w Polsce i całej Europie. Jakie metody zwalczania szrotówka są najskuteczniejsze?

Szrotówek kasztanowcowiaczek – charakterystyka
Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella) jest gatunkiem owada, który zaliczany jest do motyli kibitnikowatych (Gracillariidae).
Najprawdopodobniej szrotówek pochodzi z Bałkanów. W latach 80. XX wieku jego inwazję zaobserwowano w Macedonii, potem w Austrii, a dzisiaj obecny  jest w większości krajów Europy. Do jego szybkiego rozprzestrzenienia przyczynił się transport samochodowy, który powoduje przenoszenie motyli i ich larw.

Szrotówek kasztanowcowiaczek jest groźnym szkodnikiem kasztanowca białego, inaczej zwyczajnego, pospolitego (Aesculus hippocastanum L.). Również może żerować na kasztanowcu krwistym, żółtym i czerwonym oraz na innych drzewach – klonach, jaworach.

Cykl rozwojowy szrotówka kasztanowcowiaczka
Szrotówek jest owadem wielopokoleniowym. Jego cykl rozwojowy trwa około 6-9 tygodni. Na terenie Polski najczęściej w ciągu roku rozwijają się 3 pokolenia.
Poczwarki szrotówka zimują w opadłych liściach drzew. W okresie od końca kwietnia do początku maja ma miejsce wylot motyli z poczwarek. Następnie motyle składają jaja na liściach drzew. Z jaj wykluwają się larwy – gąsienice, które powodują nieodwracalne szkody w liściach (szybkie usychanie i ich opadanie). Ich żerowiska określane są jako miny i znajdują się wewnątrz blaszki liściowej. W kolejnym stadium cyklu dochodzi do przepoczwarzenia się gąsienic. Poczwarki mogą przeobrazić się w nowe pokolenie owadów dorosłych tj. motyli jeszcze tego samego roku lub przezimować. W stadium poczwarki szrotówek może przetrwać przez kilka lat.

Szrotówek kasztanowcowiaczek – jak wygląda?
Dorosłe owady to niewielkie motyle o długości od 2,8 mm do 3,8 mm w kolorze brązowo-złocistym z czarno-białymi paskami. Poczwarki szrotówka mają kolor brązowy, natomiast gąsienice są półprzezroczyste, żółtawe.
Miny szrotówka na liściach kasztanowca tworzą charakterystyczne żółto-brązowe plamy, które można zauważyć od połowy maja. Jeden liść może zawierać nawet 300 min.

Jakie szkody wyrządza szrotówek kasztanowcowiaczek?
Uszkodzone przez szrotówka kasztanowcowiaczka liście brązowieją i opadają już latem. Wtedy drzewo często zaczyna wypuszczać jesienią nowe pędy wiosenne i ponownie kwitnąć, co może prowadzić do jego przemarzania w trakcie sezonu zimowego.
Zaatakowane przez szrotówka drzewa są osłabione i bardziej podatne na inne choroby, na przykład czekoladową plamistość liści spowodowaną przez grzyby z gatunku Guignardia aesculi. Kasztanowiec może przestać owocować lub kasztany bywają mniejsze.

Szrotówek kasztanowcowiaczek – zwalczanie
Obecnie do dyspozycji jest kilka metod zwalczania szrotówka, które pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów. Jak powinna odbywać się ochrona kasztanowców przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem?

1. Grabienie liści
Działania profilaktyczne ale bardzo skutecznie zwalczające szrotówka polegają przede wszystkim na metodzie mechanicznej, czyli na grabieniu oraz utylizowaniu opadłych liści, w których znajdują się jego poczwarki.

Wygrabianie liści należy prowadzić regularnie, rozpoczynając już od lipca i kontynuując je aż do jesieni.

2. Opaski lepowe
Lepowanie pnia drzewa jest metodą bardzo popularną od wielu lat. Umieszczane na pniach opaski lepowe są efektywne zarówno przeciwko samcom, jak i samicom szrotówka. Mogą jednak wychwytywać owady pożyteczne takie jak zapylacze, których zaczyna brakować w ekosystemie.
Nawet jeżeli zdecydujemy się na stosowanie opasek klejowych dla uzyskania dobrych  efektów należy zawsze stosować selektywne feromonowe pułapki lepowe np. cover trap firmy Panko.

3. Selektywne pułapki feromonowe cover trap
Są to pułapki o konstrukcji półotwartej wykorzystujące feromony wabiące szkodnika oraz od 1 do 6 warstw lepnych. Stosowane są również pułapki typu delta oraz pułapki lejkowe – kominowe. Najlepsze efekty  dają selektywne pułapki wielowarstwowe z dużą ilością feromonu dodawanego bezpośrednio do kleju.


Pułapki na szrotówka rozwiesza się w dolnej koronie drzewa, a ich liczbę dopasowuje do jego wielkości.

W standardowych pułapkach dyspenser feromonowy należy wymieniać minimum 3 krotnie/1 sezon. Pułapki selektywne wielowarstwowe np. LA-trap (typ cover trap) zawierające skoncentrowany feromon w kleju wystarczą na cały sezon - dzięki nowatorskiej konstrukcji powierzchnie lepowe są chronione przed zanieczyszczeniem i mogą odławiać motyle szkodnika bez zakłoceń przez okres ekspozycji.

4. Metody chemiczne
Obecnie odchodzi się od stosowania metod chemicznych jak opryski czy szczepienia w formie mikroiniekcji w pień drzewa oraz iniekcji doglebowych. Opryski mogą być szkodliwe dla ludzi i zwierząt, w tym dla pożytecznych owadów.

Podsumowanie
Dla uzyskania najlepszych efektów ochrona kasztanowców przed szrotówkiem powinna odbywać się z wykorzystaniem metod mechanicznych jak grabienie liści i biologicznych jak selektywne pułapki feromonowe. Dzięki temu można znacznie ograniczyć populację szkodników i zapobiec uszkodzeniu drzew.Źródła:
- Szrotówek kasztanowcowiaczek Cameraria ohridella Deschka & Dimić (Lepidoptera, Gracillariidae), nowy inwazyjny szkodnik kasztanowca białego Aesculus Hippocastanum L. w Polsce – biologia i metody zwalczania, Mieczysław Kosibowicz, Leśne Prace Badawcze, 2005, 2, s. 121-132.
- Efektywność działania pułapek feromonowych w wyłapywaniu motyli szrotówka kasztanowcowiaczka (Cameraria ohridella), Tadeusz Baranowski, Ewa Dankowska, Progress in Plant Protection, 2011, 51, 2, s.783-786.
- Usuwanie liści zasiedlonych przez szrotówka kasztanowcowiaczka Cameraria ohridella Deschka et Dimić jako metoda ochrony kasztanowca zwyczajnego Aesculus hippocastanum L., Barbara Głowacka, Leśne Prace Badawcze, 2005/2, s. 139-141.
- Tracking origins of invasive herbivores through herbaria and archival DNA: the case of the horse-chestnut leaf miner, David C Lees, H Walter Lack, Rodolphe Rougerie, Antonio Hernandez-Lopez, Thomas Raus, Nikolaos D Avtzis, Sylvie Augustin, Carlos Lopez-Vaamonde, Frontiers in Ecology and the Environment, Volume 9, Issue 6, p. 322-328.KONTAKT
Pesteko

+48 668723881
jaroslaw@pesteko.pl

 
© 2020 Obalerobale.pl  All Rights Reserved.
Wróć do spisu treści