Poradnik jak uporać się szkodnikami

Przejdź do treści

Pluskwy w domu, jak zwalczyć?

Opublikowane według Pesteko · 14 Luty 2023


Pluskwy – pełzający problem
Pluskwy to nieproszeni goście, którzy zjawiają się w domu, aby pić krew organizmów ciepłokrwistych – zazwyczaj ludzi. Niestety w przeciwieństwie do znanych z popkultury wampirów, pluskwy nie muszą prosić o pozwolenie, aby wkroczyć do naszego mieszkania, a osikowy kołek wcale nie zapewni nam ochrony.
Co warto wiedzieć o tych owadach i jak z nimi walczyć?

Poznać wroga – czym są pluskwy?
Pluskwa domowa (Cimex lectularius) to niewielki pozbawiony skrzydeł owad, osiągający długość od 4 do 6 milimetrów oraz szerokość około 3 milimetrów.
Jego ciało jest wydłużone i spłaszczone – przypomina nieco pestkę – o brązowobrunatnej barwie. Pluskwa domowa posiada sześć odnóży zakończonych haczykami, które umożliwiają wspinaczkę po ciele oraz chropowatych powierzchniach, a także parę segmentowanych czułek. Owady te są pasożytami żywiącymi się krwią organizmów stałocieplnych, a do żerowania przystępują zwykle raz na kilka dni. W przypadku braku pożywienia potrafią przeżyć od kilkunastu dni nawet do kilku miesięcy, co sprawia, że nawet czasowe zniknięcie pasożytów nie oznacza całkowitego zniknięcia owadów. Samice pluskiew mogą składać od dwóch do trzech jajek każdego dnia, przez co w ciągu swojego kilkumiesięcznego dorosłego życia potrafią pozostawić po sobie od 300 do 500 jajek. Larwy potrzebują regularnie żywić się krwią – w przeciwnym razie umrą z głodu – i dopiero po kilku przepoczwarzeniach osiągają możliwości reprodukcji.

W jaki sposób można wykryć obecność pluskiew?
Pluskwy wychodzą na żer tylko wtedy, jeżeli spełnione zostaną trzy warunki: brak światła, odpowiednia temperatura i obecność wydychanego przez żywiciela dwutlenku węgla. Przez większość dnia kryją się w zakamarkach tapczanów, szczelinach ścian, pod ramami obrazów, w zasłonach, załamaniach materiału, w łączeniach łóżek oraz innych trudno dostępnych miejscach, które zapewniają owadom ochronę przed innymi drapieżnymi stawonogami. Za dnia trudno zauważyć pluskwy, dlatego, jeżeli podejrzewamy ich obecność, należy poczekać do nocy i obejrzeć okolice łóżka z pomocą latarki – można też wykorzystać pułapki z atraktantem. Pluskwy wydzielają również oleisty płyn, którego zapach przypomina nieco woń kolendry lub gnijących malin. Kolejnym dowodem na obecność pasożytów jest obecność wylinek oraz ciemnobrązowych lub ciemnoczerwonych odchodów. Może się wydawać, że ugryzienia pozostawione przez pluskwy stanowią niepodważalny dowód ich działalności, ale w przypadku większości osób są one trudne do odróżnienia od śladów po ukąszeniach komarów

Pluskwy co przenoszą?
Obecne badania wskazują, że pluskwy nie są związane z bezpośrednim przekazywaniem lub rozwojem takich schorzeń, jak zapalenie wątroby typu B (HBV), chociaż możliwe – choć wyjątkowo rzadkie – jest przenoszenie arbowirusów przez pasożyty. Na szczęście w większości przypadków ugryzienie pluskwy jest niegroźne i wręcz niezauważalne, chociaż u osób źle reagujących na ukąszenia owadów może pojawić się pokrzywka, gorączka oraz uczucie rozbicia. Rozdrapane rany mogą ulec zakażeniu bakteryjnemu, ale nie jest to związane bezpośrednio z samym ukąszeniem przez pluskwę. Pomimo stosunkowo niskiej szkodliwości nie należy lekceważyć wpływu pasożytów na ludzką psychikę, gdyż obecność pluskiew może przyczynić się do rozwoju zaburzeń snu oraz lęków związanych z uczuciem pełzających po skórze robaków.

Pluskwy co odstrasza pasożyty i jak pozbyć się ich obecności?
Pluskwy nie lubią ekstremalnych temperatur oraz drażniących zapachów, co nasuwa szereg skutecznych, domowych rozwiązań przeciwko małym krwiopijcom. Pluskwy – zarówno dojrzałe, jak i w stadium larwalnym – oraz ich jajka nie są w stanie przetrwać w temperaturze powyżej 60° Celsjusza, przez co gorące pranie lub wykorzystanie myjki parowej to skuteczny sposób w walce z pasożytami. Alternatywą może być wywieszenie pościeli zimą, co skutecznie przegoni pluskwy – również włożenie niewielkich przedmiotów do zamrażarki przyniesie pożądane rezultaty. Tanim i łatwo dostępnym sposobem zwalczania tych owadów jest zastosowanie pułapki z atraktantem, co umożliwia monitorowanie skuteczności podejmowanych działań skierowanych przeciwko pluskwom. Pułapki tego typu są łatwe w obsłudze i są bezpieczne dla ludzi, co stanowi ogromne zalety podczas samodzielnego wykładania. Pluskwy również nie przepadają za mocnymi zapachami, takimi jak goździki, kurkuma, mięta, olejek lawendowy i eukaliptusowy.

Pluskwy co na ugryzienia?
Samo ukąszenie pluskwy jest bezbolesne, gdyż owad wpuszcza do rany środek znieczulający. Na ogół ugryzień się nie leczy, gdyż ulegną one samoczynnemu zagojeniu. Kluczowe jest powstrzymanie się od drapania, gdyż znacznie bardziej uciążliwe od samego ukąszenia jest zakażenie bakteryjne spowodowane zabrudzeniem ranki. W celu złagodzenia swędzenia – o ile ono występuje – stosuje się środki takie jak kortyzon, a w przypadku reakcji alergicznej antybiotyki lub leki antyhistaminowe.KONTAKT
Pesteko

+48 668723881
jaroslaw@pesteko.pl

 
© 2020 Obalerobale.pl  All Rights Reserved.
Wróć do spisu treści