Poradnik jak uporać się szkodnikami

Przejdź do treści

Niechciani goście, czyli garść informacji o gryzoniach

2 Listopad 2021


Kilka słów o gryzoniach powszechnie obecnych w środowisku człowieka
Niezrównane umiejętności dostosowywania się gryzoni do warunków zastanych są podstawowym powodem ich masowego i szybkiego rozprzestrzenienia się na ziemi. Badania pokazują, że jednorazowo przeprowadzona deratyzacja jest skuteczna, jednak na krótką metę. Zabiegi należy prowadzić zgodnie z zaleceniami specjalistycznych firm zwalczających szkodniki. Jak zatem definitywnie pozbyć się tych uciążliwych szkodników ze swojego otoczenia?

Szczury:
Słyną z ponadstandardowej w świecie zwierząt  inteligencji oraz wysoko rozwiniętych umiejętności adaptacyjnych. Budzą odrazę, a ich obecność uznano za przyczynę dżumy w XIV-wiecznej Europie. W swoim naturalnym środowisku prowadzą przeważnie nocny tryb życia, bytują  przede wszystkim na lądzie ale potrafią całkiem nieźle pływać. Żyją m.in. w kanałach ściekowych, śmietnikach, piwnicach, a w obrębie tych miejsc mogą przenosić groźne dla zdrowia i życia człowieka choroby.

Myszy:
Podobnie jak szczury, myszy także doskonale adaptują się w nowym warunkach środowiskowych, a ze względu na łatwy dostęp do pożywienia i „dach nad głową” szczegółnie  upodobały sobie bliskie otoczenie człowieka. Poruszają się bardzo szybko i łatwo przenikają przez nieszczelności architektoniczne.  W poszukiwaniu pokarmu, charakterystyczną pozycję pionową utrzymują podpierając się ogonem. Największą aktywność wykazują nocą i o zmierzchu, cechuje je  przy tym duża terytorialność.

Szkody wyrządzane przez myszy i szczury:
Gryzonie wyrządzają znaczne szkody w otoczeniu człowieka. Myszy niszczą żywność, przegryzają opakowania i są wektorami chorobotwórczych mikroorganizmów. Pozostawiają odchody o silnym, nieprzyjemnym zapachu, stanowiące poważne zagrożenie zdrowotne. Mogą z łatwością przegryzać przewody i powodować kosztowne szkody w instalacjach technicznych. Szczury pozostawiają po sobie często dużo większe spustoszenie. Ostrymi zębami przegryzają nawet rury ciepłownicze czy wodociągowe. Po wniknięciu do wnętrza niszczą meble, książki czy ubrania. Gryzonie rozmnażają się z dużą łatwością, to  dlatego stanowią tak poważny problem ekonomiczny zarówno w sektorze przechowalnictwa spożywczego i zbóż i innych segmentów gospodarki.
Jak pozbyć się szczurów i myszy?
Zwalczenie plagi gryzoni nie jest zadaniem łatwym, ale jest  możliwe przy zastosowaniu odpowiednio skutecznych  środków. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się małych gryzoni są lepy na myszy, które można stosować wszędzie tam, gdzie nie możemy rozstawić tradycyjnych łapek, lub karmników z trutką. Lep nasączony jest zapachową substancją wabiącą gryzonie, a sam klej jest mocny i niewysychający, dzięki czemu złapany gryzoń nie jest w stanie wydostać się z pułapki. Lepy na myszy i szczury dostępne w internecie mają kształt płaskich pułapek formatu A5, pułapek składanych, lepów barierowych o długości 1 metra. Lepy barierowe zabezpieczą skutecznie towar składowany na paletach. Dobrym sposobem na myszy, ale  także w przypadku szczurów, są trutki na bazie antykoagulantów trzeciej generacji. Substancje te wykazują działanie przeciwzakrzepowe, a spożycie trutki powoduje zgon i mumifikację zwierzęcia. Występują w postaci twardych kostek parafinowych odpornych na wilgoć lub miękkich past zamkniętych w saszetkach. Takie trutki umieszcza się w plastikowych/metalowych zamykanych karmnikach, dzięki czemu dostęp do trutki osób postronnych lub zwierząt jest maksymalnie ograniczony. Karmniki z trutkami wystawia się wyłącznie  na zewnątrz tuż przy ścianach - tworząc strefy zabezpieczające wnetrze budynku przed wniknięciem szkodników.
            

Źródło:
1. https://dinoanimals.pl/zwierzeta/szczur-rattus/
2. https://dinoanimals.pl/zwierzeta/mysz-domowa-mus-musculusKONTAKT
Pesteko

+48 668723881
jaroslaw@pesteko.pl

 
© 2020 Obalerobale.pl  All Rights Reserved.
Wróć do spisu treści