Poradnik jak uporać się szkodnikami

Przejdź do treści

Jaki środek na muchy w oborze?

20 Kwiecień 2021
   

Jaki jest najlepszy środek na muchy do stajni, chlewni czy obory?

To pytanie  każdego roku zadają hodowcy zwierząt. Muchy latem stanowią zdecydowanie poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt i ludzi.
Najczęsciej spotykanymi na obszarach wiejskich są pupularne muchy stajenne tj. Bolimuszki kleparki - Stomoxys calcitrans.
Łatwo je pomylić z wszędobylskimi muchami domowymi - Musca domestica. Niepozorne bolimuszki wyposażone są w aparat kłujący, który umożliwia bolesne ugryzienia u ludzi, zwierząt hodowlanych ale i np. psów. Jedno ugryzienie nie jest w stanie wyrządzić szkody jednak setki, tysiące pasożytniczych owadów skutecznie i drastycznie obniżają dobrostan zwierząt. Masowe i niekontrolowane ugryzienia much stajennych mogą doprowadzić do infekcji wirusem pryszczycy czy wąglikiem. Z drugiej strony muchy plujki i zielone (żerują na padlinie, odchodach) przenoszą czerwonkę, dur brzuszny, cholerę, gruźlicę, chorobę Heinego-Medina.

Jak skutecznie walczyć z muchami?

Walka z muchami powinna mieć charakter integrowany. Przede wszystkim kluczowe jest zredukowanie potencjalnych  miejsc rozwoju larw i schronienia dla osobników dorosłych. Obornik, pasza, odchody zwierzęce silnie wabią muchy, stanowią dla nich pożywkę oraz są doskonałym miejscem  do składania jaj, z których rozwiną się kolejne pokolenia owadów. Samica muchy składa jednorazowo nawet do 150 jaj - kilkukrotnie w ciągu swojego życia, co wpływa na wyjątkowo wysoką dynamikę wzrostu populacji.

Kolejnym czynnikiem powodującym kontrolowanie liczebności much są profilaktyczne zabiegi chemiczne z użyciem dobrej jakości insektycydów i larwicydów. Profesjonalne preparaty chemiczne kosztują więcej, ale odznaczają się wysoką skutecznością.

Bardzo dobrym sposobem jest mechaniczne zwalczanie much czyli tzw odławianie na lepach przemysłowych. Znakomicie sprawdzają się kurtyny lepowe, sznurki lepowe i lepy w rolkach. Kurtyny i taśmy charakteryzują się dużą powierzchnią lepną, co umożliwia odławianie  liczby owadów miejscowo, np. w bezpośredniej bliskości wejścia do obory czy chlewni. Natomiast pokryte klejem sznurki należy rozwieszać na całej długości obory, chelwni lub stajni. Warto pamiętać aby nie przekraczać wysokości 3 metrów. Optymalna wysokość dla sznurka lepowego wynosi 2-3 metry. Zaletą odławiania mechanicznego, oprócz wysokiej skuteczności jest bezobsługowość metody. Po kilku dniach - tygodniach, kiedy lepy są zapełnione należy zawiesić w ich miejsce nowe lepy, a w przypadku sznurka lepowego sprawa jest jeszcze prostsza bowiem co kilka dni wystraczy obrócić szpulę. W efekcie sznur oblepiony muchami nawinie się na pustą szpulę przy jednoczesnym rozwinięciu świeżego odcinka sznurka. Polecamy kompletne systemy/zestawy do przezwajania sznurka lepowego. Jednorazowa inwestycja polega na zakupie kilku systemów, łatwej  instalacji za pomocą dołączonych elementów montażowych. Później użytkownik dokupuje i podmienia  same rolki sznurka lepowego.

KONTAKT
Pesteko

+48 668723881
jaroslaw@pesteko.pl

 
© 2020 Obalerobale.pl  All Rights Reserved.
Wróć do spisu treści