Poradnik jak uporać się szkodnikami

Przejdź do treści

Jak skutecznie pozbyć się moli?

Opublikowane według Pesteko · 6 Luty 2023


Mole ubraniowe – jak skutecznie pozbyć się moli w szafie?
Dziura w ulubionym swetrze? Zniszczone futro? To może być sprawka moli ubraniowych! Zobacz, jak wyglądają te owady, skąd się biorą i jak można je skutecznie zwalczyć!
Co warto wiedzieć o molach?
Mole (Tineidae) są owadami zaliczanymi do motyli nocnych. To popularne szkodniki domowe, które mogą wyrządzić sporo strat. Dzieli się je na dwie kategorie, czyli mole żywiące się produktami spożywczymi oraz mole odpowiedzialne za zniszczenie odzieży.
Z kolei za szkody w garderobie odpowiedzialne są głównie dwa gatunki, czyli mól włosienniczek (Tineola bisselliella), nazywany również molem ubraniowym lub odzieżowym, a także mól kożusznik (Tinea pellionella). Za szkody w artykułach spożywczych odpowiadają mklik mączny (Ephestia kuehniella), mól spożywczy, czyli omacnica spichrzanka (Plodia interpunctella) i mól ziarniak (Nemapogon granella).

Mole ubraniowe – jak je rozpoznać?
O molach w szafie można dowiedzieć się na dwa sposoby – przez widoczne w garderobie owady albo ich larwy lub przez uszkodzenia, jakie one wywołały.
Jak wyglądają mole ubraniowe?
Mole odzieżowe są owadami nocnymi, które preferują ciemne miejsca. Można zobaczyć je zatem głównie w  nocy.
Mól włosienniczek jest niedużym, skrzydlatym owadem, który ma żółtawą lub brązowawą barwę ciała. Jego długość to około 6-11 mm. Co ciekawe, nie mają one aparatu gębowego, dlatego nie potrafią pobierać pokarmu i giną po kilku tygodniach.
W ciągu swojego życia samica mola odzieżowego może złożyć nawet do 400 jaj. Są one bardzo małe i mają wielkość główki szpilki.

Wylęg jaj trwa kilka, kilkanaście dni. Następnie powstają z nich larwy.
Larwy moli wyglądają jak małe gąsienice o jasnym kolorze ciała z ciemną główką, które zwykle mają do 10 mm długości. Po kilku albo kilkunastu dniach przepoczwarzają się w dorosłe osobniki. Zdarza się jednak, że stadium larwalne trwa nawet do 2 lat, w zależności od warunków otoczenia. To właśnie larwy moli odzieżowych odpowiedzialne są za największe szkody, ponieważ żywią się włóknami niezbędnymi do wzrostu.

Jakie włókna najczęściej jedzą mole odzieżowe?
Mól włosienniczek może zniszczyć wiele rodzajów ubrań, a także inne produkty tekstylne, na przykład dywany, koce, tapicerki meblowe, ręczniki czy obrusy.
Najczęściej mole ubraniowe zjadają wełniane swetry, także wykonane z gatunków wełny jak moher, kaszmir czy merino. W ciągu roku mogą one zjeść nawet 30 kilogramów wełny! Lubią również bawełniane ubrania, dlatego mogą zniszczyć koszulki, bluzy czy spodnie. Smakuje im jedwab, pióra, skóra czy futra.

Mole ubraniowe nie pogardzą nawet ubraniami zawierającymi w składzie włókna sztuczne, takie jak poliester, akryl czy poliamid. Wybierają je jednak rzadziej niż ubrania z naturalnych włókien, szczególnie zwierzęcych, które bogate są w odżywcze białka.
Te małe szkodniki mogą zatem spowodować niemałe szkody, zwłaszcza w przypadku ubrań o większej wartości, dlatego są dużym wrogiem każdego wielbiciela mody.

Skąd biorą się mole w szafie?
Zwykle są przenoszone do domu przez zainfekowane ich jajami lub larwami przedmioty, takie jak ubrania lub meble, ale również mogą wejść przez otwarte okna, drzwi, system wentylacyjny.
Warto pamiętać, że mole ubraniowe mogą pojawić się w każdym domu, także tym, który jest regularnie sprzątany. Nie butują  wyłącznie w starszych szafach, do których od dawna nikt nie zaglądał.
Mole ubraniowe żyją w ptasich gniazdach, piwnicach i na strychach lub w schowkach i stąd  trafiają do domowej garderoby.

Jak pozbyć się moli ubraniowych?
Gdy w garderobie pojawiają się mole ubraniowe, jak się pozbyć tych uciążliwych owadów?
Warto zastosować poniższe metody:

1. Dokładne wysprzątanie szafy
Na początku warto wziąć się za dokładne porządki, ponieważ jaja i larwy moli ubraniowych mogą kryć się w zakamarkach szafy. Należy zatem wyjąć z niej wszystkie ubrania, półki, szuflady i umyć każdą powierzchnię, zarówno od środka, jak i z zewnątrz. Trzeba zwrócić wtedy szczególną uwagę na wszelkie załamania i rogi.
Do umycia szafy można zastosować również detergent z kilkoma kroplami olejku lawendowego albo z octem, ponieważ mole nie lubią ich zapachu.

2. Wypranie wszystkich ubrań
Kolejnym krokiem powinno być wypranie ubrań, ponieważ larwy i jaja mola odzieżowego mogą znajdować się w ich włóknach. Najlepiej odzież wyprać w możliwie jak najwyższej temperaturze, co pozwoli na zniszczenie szkodników.
W zimie można również wystawić ubrania na parę godzin na mróz, co również spowoduje zniszczenie jaj i larw moli.

3. Pułapki feromonowe na mole
W sprzedaży znajdują się różne środki na mole ubraniowe, które zawierają w składzie substancje chemiczne zwalczające te szkodniki. Nie trzeba jednak sięgać po produkty mające szkodliwe dla zdrowia i środowiska związki, by pozbyć się moli z szafy.

Pułapka na mole ma proste i skuteczne działanie. Feromony przyciągają owady, a klej powoduje, że pozostają wewnątrz pułapki. Dzięki temu nie mogą one dalej się rozmnażać, co pozwala na zatrzymanie ich cyklu życiowego i pozbycie się ich z garderoby.
Pułapki feromonowe na mole działają przez długi czas, mogą być używane nawet do 3 miesięcy,  

4. Olejek lawendowy
Aby zmniejszyć ryzyko zasiedlenia szafy przez mole ubraniowe, warto rozważyć zastosowanie środki zawierające w składzie olejek eteryczny z lawendy. Ma on działanie odstraszające, więc trzeba pamiętać o tym, że nie zabije moli, a zadziała repelentnie.
W sklepach można kupić gotowe zawieszki o zapachu lawendy oraz woreczki z suszoną lawendą. Nie tylko mogą zapobiec inwazji moli odzieżowych, ale również nadają szafie i ubraniom przyjemny zapach.
Lawendowe środki na mole ubraniowe można także przygotować samodzielnie. Wystarczy wymieszać olejek lawendowy z roztworem wody z octem i tak przygotowaną mieszaniną spryskać wnętrze szafy oraz powtarzać taki zabieg parę razy w miesiącu.

5. Wietrzenie i przeglądanie szafy
Mole nie lubią przeciągów, dlatego warto również regularnie wietrzyć swoją szafę i od czasu do czasu przejrzeć jej zawartość.

6. Regularne pranie ubrań
By zmniejszyć ryzyko pojawienia się moli ubraniowych, warto również wyprać zakupione ubrania przed umieszczeniem w szafie.KONTAKT
Pesteko

+48 668723881
jaroslaw@pesteko.pl

 
© 2020 Obalerobale.pl  All Rights Reserved.
Wróć do spisu treści