Poradnik jak uporać się szkodnikami

Przejdź do treści

Rybiki w łazience

10 Styczeń 2020
Tags: rybikicukrowe

Na temat rybików napisano już wiele publikacji i poradników.

  • Na początku warto zaznaczyć, że mamy doczynienia z owadem, który zasadniczo nie stanowi zagrożenia zdrowotnego. Oczywiście rybiki cukrowe potrafią bezlitośnie uszkadzać książki, obrazy czy fotografie powodując miejscowe nadżerki lub masowe zniszczenia i perforacje (o ile zbiory są w jego zasięgu, a sam rybik ma odpowiednio dużo czasu i odpowienie warunki aby tych szkód dokonać)

  • To dlatego popularne srebrzyki są poważnym szkodnikiem w bibliotekach czy archiwach. Jednak w mieszkaniach prywatnych rybik najczęściej zadowoli się tym co zostawimy mu w kuchni czy łazience.W jego menu znajdziemy m.in. włosy, elementy naskórka i resztki art. spożywczych i witaminki czyli  grzybki pleśniowe. Rybiki zjadają również jaja karaczanów, dlatego najczęsciej ich obecność wyklucza aktywność tych drugich.

  • Rybik cukrowy preferuje miejsca wilgotne i chłodne. Co ciekawe świetnie radzi sobie również przy niedostatku pożywienia. To dlatego często zgłaszane są problemy z obecnością rybików w towarzystwie maleńkich gryzków w nowo oddanych budynkach mieszkalnych (szczelnych, hermetycznych  bez odpowieniego obiegu powietrza- szczególnie w chłodniejsze dni kiedy okna są zamknięte.)
 
  • Rybik stanowi najczęściej problem wizualny. Spotkania  oko w oko ciemną nocą z pokrytym łuską potworem dla wielu mogą być traumatyczne:) Dlatego nieustannie poszukujemy skutecznych sposobów na pozbycie się rybików z mieszkania.

Jak pozbyć się rybików ?

  • Rybiki są wrażliwe na insektycydy, które mają na nie działanie bójcze ale i repelentne. Warto stosować preparaty na rybiki o formulacji mikrokapsułkowej. Działają dużej nawet do kilku miesięcy i są bezpieczniejsze od standardowych oprysków. Dzieje się tak dlatego, ze w przypadku mikrokapsułek substancja czynna uwalnia się dopiero pod kontakcie owada z powierzchnią mikrokapsułki.

  • W mieszkaniach możemy zrezygnować ze stosowania chemikaliów, a w przypadku obecności małych  dzieci i zwierząt domowych powinniśmy zdecydowanie rezygnować ze względów bezpieczeństwa z oprysków i stosować skuteczne pułapki na rybiki. Pułapki powinny działać selektywnie i szybko likwidować rybiki w łazience. Dobry sposób na rybiki to sprawdzenie czy nie ma wycieków wody, a cyrkulacja powietrza w zasiedlonym przez szkodniki pomieszczeniu  jest na odpowienim poziomie.

  • Przyda się higrometr, który umożliwi monitorowanie wilgotności względnej pomieszczeń. Pamiętajmy, że obecność pewnych gatunków owadów daje nam informację n/t stanu mikrobiologicznego powietrza. Jeśli w pułapce na rybiki znajdziemy np. dużą ilość gryzków (drobne, prawie niewidoczne "ósemki" ) i/lub skoczogonków (czarne milimetrowe"przecinki") wówczas w pomieszczeniu możemy oddychać skażonym grzybami pleśniowymi powietrzem. Jeśli ten stan utrzymuje się długo może stanowić niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia.
   


Uszkodzenia struktur papieru poczynione przez rybiki cukrowe (Lepsima saccharina) oraz bardziej popularne w zachodniej i północnej Europie rybiki szare (Ctenolepisma longicaudata)  zwane popularnie brodatymi (ze względu na liczne włoski pokrywające ciało tych owadów)


Brak komentarzy
 
© 2020 Obalerobale.pl  All Rights Reserved.
Wróć do spisu treści