Jaki środek na muchy w oborze?

Przejdź do treści

Jaki środek na muchy w oborze?

Lepy na szkodniki - bezpieczne i skuteczne
wtorek 20 Kwi 2021
   

Jaki jest najlepszy środek na muchy do stajni, chlewni czy obory?

To pytanie  każdego roku zadają hodowcy zwierząt. Muchy latem stanowią zdecydowanie poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt i ludzi.
Najczęsciej spotykanymi na obszarach wiejskich są pupularne muchy stajenne tj. Bolimuszki kleparki - Stomoxys calcitrans.
Łatwo je pomylić z wszędobylskimi muchami domowymi - Musca domestica. Niepozorne bolimuszki wyposażone są w aparat kłujący, który umożliwia bolesne ugryzienia u ludzi, zwierząt hodowlanych ale i np. psów. Jedno ugryzienie nie jest w stanie wyrządzić szkody jednak setki, tysiące pasożytniczych owadów skutecznie i drastycznie obniżają dobrostan zwierząt. Masowe i niekontrolowane ugryzienia much stajennych mogą doprowadzić do infekcji wirusem pryszczycy czy wąglikiem. Z drugiej strony muchy plujki i zielone (żerują na padlinie, odchodach) przenoszą czerwonkę, dur brzuszny, cholerę, gruźlicę, chorobę Heinego-Medina.

Jak skutecznie walczyć z muchami?

Walka z muchami powinna mieć charakter integrowany. Przede wszystkim kluczowe jest zredukowanie potencjalnych  miejsc rozwoju larw i schronienia dla osobników dorosłych. Obornik, pasza, odchody zwierzęce silnie wabią muchy, stanowią dla nich pożywkę oraz są doskonałym miejscem  do składania jaj, z których rozwiną się kolejne pokolenia owadów. Samica muchy składa jednorazowo nawet do 150 jaj - kilkukrotnie w ciągu swojego życia, co wpływa na wyjątkowo wysoką dynamikę wzrostu populacji.

Kolejnym czynnikiem powodującym kontrolowanie liczebności much są profilaktyczne zabiegi chemiczne z użyciem dobrej jakości insektycydów i larwicydów. Profesjonalne preparaty chemiczne kosztują więcej, ale odznaczają się wysoką skutecznością.

Bardzo dobrym sposobem jest mechaniczne zwalczanie much czyli tzw odławianie na lepach przemysłowych. Znakomicie sprawdzają się kurtyny lepowe, sznurki lepowe i lepy w rolkach. Kurtyny i taśmy charakteryzują się dużą powierzchnią lepną, co umożliwia odławianie  liczby owadów miejscowo, np. w bezpośredniej bliskości wejścia do obory czy chlewni. Natomiast pokryte klejem sznurki należy rozwieszać na całej długości obory, chelwni lub stajni. Warto pamiętać aby nie przekraczać wysokości 3 metrów. Optymalna wysokość dla sznurka lepowego wynosi 2-3 metry. Zaletą odławiania mechanicznego, oprócz wysokiej skuteczności jest bezobsługowość metody. Po kilku dniach - tygodniach, kiedy lepy są zapełnione należy zawiesić w ich miejsce nowe lepy, a w przypadku sznurka lepowego sprawa jest jeszcze prostsza bowiem co kilka dni wystraczy obrócić szpulę. W efekcie sznur oblepiony muchami nawinie się na pustą szpulę przy jednoczesnym rozwinięciu świeżego odcinka sznurka. Polecamy kompletne systemy/zestawy do przezwajania sznurka lepowego. Jednorazowa inwestycja polega na zakupie kilku systemów, łatwej  instalacji za pomocą dołączonych elementów montażowych. Później użytkownik dokupuje i podmienia  same rolki sznurka lepowego.




KONTAKT
Pesteko

+48 668723881
jaroslaw@pesteko.pl

 
© 2020 Obalerobale.pl  All Rights Reserved.
Wróć do spisu treści